Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2015)

Giderek acımasızlaşan ve yoğunlaşan çatışmalar çocukların silah altına alınma riskini artırıyor


NEW YORK, 12 Şubat 2015 – UNICEF ile BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi, Çocuk Asker Kullanılmasına Karşı Mücadele Uluslararası Günü dolayısıyla bugün yaptıkları açıklamada, dünyada çatışmalar daha acımasız, yoğun ve yaygın hale gelirken, çocukların,  silahlı gruplar tarafından silah altına alınıp çatışmalarda kullanılma tehdidiyle daha fazla karşılaştıklarına işaret etti. 

BM Genel Sekreteri Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Leila Zerrougui’nin açıklamasına göre: “Dünyadaki hükümetler ordularında çocuklara yer olmaması gerektiğini kabul etmede ilerleme sağlamışken, çocukların silahlandırılması özellikle silahlı gruplar söz konusu olduğunda hala büyük bir sorundur. Genel Sekreter çocuklara yönelik ağır ihlallere karışan 59 çatışma tarafı belirlemiştir ve bunların 57’si çocukları silah altına alıp çatışmalarda kullandıkları için bu kategoriye girmiştir.”

UNICEF ve Özel Temsilcilik, silah altına alınma ve silahlı gruplar tarafından kullanılma dâhil olmak üzere çocuklara yönelik ağır ihlallere son verilmesi için ivedilikle harekete geçilmesi çağrısında bulunmaktadır. Çatışmalardaki taraflar, Uluslararası Hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmelidirler.

UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Yoka Brandt konuya ilişkin şu görüşü belirtti: “Silahlı gruplar içinde yer alan çocuklar hemen serbest bırakılmalıdır. Savaşın orta yerinde sıkışmış çocuklara yardım için barışı bekleyemeyiz.  Eğitim ve ekonomik destek gibi yollar dâhil olmak üzere çocukları çatışmaların ön saflarından uzak tutacak yatırımlar, gerek kendilerinin gerekse toplumlarının geleceği açısından yaşamsal önemdedir.”

On binlerce erkek ve kız çocuk dünyada 20’den fazla ülkede silahlı kuvvetler ve çatışmalarda taraf olan silahlı gruplar tarafından kullanılmaktadır. Aralarından çoğu inanılmaz acımasızlıktaki fiillerin mağduru, tanığı ve zorla katılımcısı olmuş durumdadır.

Afganistan’da, çocukların ulusal güvenlik güçlerine dâhil edilmeleri ve burada kullanılmaları yönündeki uygulamalara son verilmesinde belirli bir ilerleme sağlanmış olmakla birlikte, Hakkani Ağı ve Taliban gibi silahlı gruplar saflarına çocuk almayı sürdürmektedir. En aşırı durumlarda çocuklar canlı bomba olarak, silah imalinde ve patlayıcıların taşınmasında kullanılmaktadır.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde henüz sekiz yaşındaki erkek ve kız çocuklar bile silahlandırılmakta, çatışmanın tüm taraflarınca doğrudan etnik gruplar arasındaki ya da dinsel şiddet uygulamalarında kullanılmaktadır.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde Birleşmiş Milletler ülkenin doğu bölgesinde faaliyet gösteren çeşitli silahlı grupların çocukları saflarına kattıklarına ilişkin yeni durumları belgelemiştir. Kimi durumlarda henüz 10 yaşındaki çocuklar bile silahlandırılıp savaşçı olarak ya da hamallık ve aşçılık gibi yan hizmetlerde kullanılmaktadır. Bildirildiğine göre kız çocuklar ise seks köleleri olarak kullanılmakta ya da cinsel şiddetin diğer biçimlerine maruz kalmaktadır.

Irak ve Suriye’de IŞİD’inkazandığı mevziler ve silahlı grupların sayıca çoğalmasıyla birlikte çocuklar silah altına alınma tehlikesine daha fazla maruz duruma gelmişlerdir. Henüz 12 yaşındaki çocuklar askeri eğitimden geçirilmekte, muhbirlik, devriye, kontrol noktalarında gözcülük ve stratejik yerlerin korunması gibi işlerde kullanılmaktadır. Çocukların intihar bombacısı ve infazcı olarak kullanıldıkları örnekler de vardır.

UNICEF, silahlı gruplardan serbest kaldıklarında çocukları desteklemek üzere ortaklarıyla çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar arasında çocukların aileleriyle yeniden bütünleştirilmeleri, sağlık hizmetleri, temel gereksinimlerinin karşılanması ve psikolojik destekle birlikte eğitim ve öğretim programları da yer almaktadır.

Henüz yakınlarda, Güney Sudan Demokratik Ordusu (SSDA) Kobra Kesiminden yaklaşık 3 bin kadar çocuğun serbest bırakılma işlemleri başlamıştır. Geçtiğimiz iki hafta içinde 500 çocuk bırakılmış ve şimdi sivil yaşama dönebilmeleri için bu çocuklara destek sağlanmaktadır. Önümüzdeki ay yeni serbest bırakılmalar beklenmektedir.  

###

Çocuk Asker Kullanılmasına Karşı Uluslararası Mücadele Günü hakkında
Çocuk Asker Kullanılmasına Karşı Uluslararası Mücadele Günü 2002 yılında, Çocuk Haklarına dair Sözleşme, Çocukların Silahlı Çatışmalarda Yer Almalarıyla ilgili İsteğe Bağlı Protokol’ün 12 Şubat 2002 tarihinde yürürlüğe girmesi ile başlatılmıştır.  Bu protokol Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Mayıs 2000’de Kabul edilmiş ve bugüne kadar 159 ülke tarafından onaylanmıştır.

Genel Sekreter Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi hakkında
Genel Sekreter Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi, silahlı çatışmalardan etkilenen çocukların korunması bağlamında BM’nin baş görevlisi durumundadır ve savaştan etkilenen çocukların sesini BM’nin en üst organlarına iletmektedir. 1999 yılından bu yana BM Güvenlik Konseyi’nin sistematik çalışmalarıyla güçlü bir çerçeve oluşturulmuş, Özel Temsilci ve BM sistemi buradan hareketle olumsuz gelişmeleri kınama, çatışma taraflarıyla görüşme ve çocuklara yönelik ağır ihlallere karşı harekete geçme gibi olanaklara kavuşmuştur.

Özel Temsilcilik hakkında daha fazla bilgi için: www.childrenandarmedconflict.un.org

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitterve Facebook’tan izleyin

Yüksek çözünürlüklü b-roll ve fotoğraflar için: http://uni.cf/1DFMo1j

Daha fazla bilgi için:
Melanie Sharpe, UNICEF New York msharpe@unicef.org+1 917-251-7670
Stephanie Tremblay, Çocuklar ve Silahlı Çatışma Genel Sekreter Özel Temsilciliği, tremblay@un.org, +1 917 288 5791
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org