Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2015)

UNICEF ve David Beckham tüm dünyada tehlike altındaki çocuklara yönelik yeni bir fon olarak '7'yi başlatıyor


Büyük şöhret UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak 10’uncu yılında çocukları en başta gözetecek yeni bir hamleye imzasını atıyor 

LONDRA, Şubat 2015 – David Beckham ve UNICEF 9 Şubat’ta çığır açıcı bir girişim başlattı: 7: David Beckham UNICEF Fonu tüm dünyada milyonlarca çocuğu tehlikelerden korumayı amaçlıyor.

‘7’, UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak 10’uncu yılını dolduran David Beckham’ın dünyada en güç durumdaki çocukları koruma yolunda bir sonraki 10 yıla ilişkin kişisel taahhüdünü yansıtmaktadır. ‘7’ aracılığıyla David küresel ölçekte güçlü sesini, etkisini ve ilişkilerini büyük ihtiyaç duyulan fonları sağlama ve dünya liderlerini çocuklar adına kalıcı pozitif değişiklikler sağlamaya özendirme amacıyla kullanacak.

UNICEF İyi Niyet Elçisi David Beckham şöyle diyor:  “10 yıldır İyi Niyet Elçisi olarak çalışıyorum ve bugün UNICEF’in çocuklar için gerçekleştirdiği büyük işlerin bir parçası olmaktan büyük onur duyuyorum.”

“Çocukların bugün her zamankinden daha fazla yardıma ihtiyacı var. Ben de futbolu bıraktıktan bu yana daha fazla zamana sahibim ve bu konuda daha fazla şey yapmak istiyorum. UNICEF’le birlikte bu yeni fonu başlatmamızın nedeni de bu. “7”, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar yardıma en muhtaç durumdaki çocuklara yardım etme kararlılığımın bir simgesi.

Desteğimi ben artırıyorum; çünkü yapabilirim, çünkü bunu istiyorum, çünkü sonuç milyonlarca çocuğun yaşamını değiştirecek. Ne yaptıysam, futbol kariyerim, ailem, hepsi beni bu noktaya getirdi – dünyanın her köşesindeki çocuklar için elimden geleni yapmamın zamanı geldi. Öyle ki, benim kendi çocuklarım da bundan gurur duysun.”

“Önümüzdeki yıllarda UNICEF’le birlikte çocuklara yardım için milyonları hareketlendireceğiz ve tüm dünya çocuklarının sözcülüğünü yapacağız. Yardım toplama bağlamında çeşitli etkinlikler düşünüyorum ve daha fazla yeri dolaşıp çocuklarla, UNICEF yöneticileriyle ve dünya liderleriyle buluşmayı, böylece duyarlılığı daha da artırıp değişimin hızlanmasına katkıda bulunmayı umuyorum. Önümüzde gerçekten çok heyecan verici planlar var ve bunun bir parçası olmaktan onur duyuyorum.”

‘7’ Beckham’ın İngiltere ulusal Takımı’nda ve Manchester United’da oynarken giydiği formanın anısınadır ve ‘7’ adını taşıyan girişim de çocuklar açısından tarihin kaydettiği en yıkıcı yıllarda başlatılmıştır.

2014 yılında 15 milyondan fazla sayıda çocuk belli başlı çatışmalar sırasında aşırı şiddete maruz kalmıştır; milyonlarca çocuk doğal afetlerin sillesini yemiş, yıkıcı Ebola salgını yüzünden de binlerce çocuk kimsesiz ve okulsuz kalmıştır. Olağanüstü durumların dışında da çocuklar büyük riskler altındadır: Tüm dünyada işçi olarak çalışan 168 milyon çocuk vardır ve bunların dışında pek çok çocuk daha cinsel şiddet, alınıp satılma ve genital mutilasyon(kadın sünneti) gibi olumsuzlukların mağdurudur.

‘7’ 2015 yılına özgü umutları ve potansiyeli harekete geçirmeyi hedeflemektedir. Bu yıl dünya liderleri, gelecek yıllarda çocukların yaşamlarını değiştirecek yeni küresel hedefler üzerinde anlaşmaya varacaklardır. David Beckham ise ‘7’ aracılığıyla yaşamsal önem taşıyan kaynakların toplanmasına yardımcı olacak, UNICEF ve ortaklarının çocuklar adına somut sonuçlar elde etmesini sağlamak için değişim için savunu görevini yerine getirecektir. Çocuklar için alınacak sonuçlar: eğitim, su, sanitasyon, sağlık hizmetleri ya da sosyal güvenlik… her alanda ve en muhtaç durumdaki çocuklara ulaşmak için.

UNICEF dünyanın yedi bölgesinde, önümüzdeki üç yıl içinde çocukların yaşamlarının kurtarılması ve daha iyiye götürülmesi için acil yardıma ihtiyaç duyulan yedi yer saptamıştır. Bu noktalardan kimilerinde köy ve kasabalarda programlar uygulanacak, kimilerinde uygulamalar ülkenin tümünü kapsayacak, kimilerinde ise daha geniş bir bölgeyi. Bunların hepsi çocukların halen büyük tehlikeler içinde yaşadıkları yerlerdir: Şiddet, istismar ya da salgın hastalıklar. Buraları, yeterli kaynak bulunamaması nedeniyle çocukların güçlüklerle boğuşmak zorunda kaldıkları yerlerdir.
‘7’ önümüzdeki üç yıl boyunca bu programların finansmanını sağlayarak UNICEF’e aşağıdaki konularda yardım etmiş olacaktır:
  • Dünyada çocuklar arasında cinayet oranının en yüksek olduğu El Salvador’daki çocuklara koruma hizmetleri ve danışmanlık desteği sağlanması.
  • Halen her 5 çocuk ölümünden birinin ishal yüzünden ortaya çıktığı Burkina Faso’da topluluklara su tulumbaları sağlanması ve halkın bunların bakımı konusunda eğitilmesi
  • Çocuklardaki yetersiz beslenmenin 5 yaşından küçük çocukların neredeyse yarısında büyüme geriliğine yol açtığı Papua Yeni Gine’de çocuklara yaşama en iyi başlangıcı sunmak için emziren annelerin desteklenmesi.
Bugün ‘7’ girişimi başlatılırken Beckham kamuoyuna ve hayranlarına çocuklara karşı harekete geçilirken kendisine katılmaları çağrısında bulundu. Kamuoyundan, çocukları en başa yerleştirmeleri, küresel kalkınma için yeni bir yol haritasını görüşürlerken şiddetin, önlenebilir ölümlerin ve yoksulluğun üzerine yürümeleri için dünya liderlerine yapmış olduğu çağrıyı, kendi adlarını da yazdırarak desteklemelerini istedi.

UNICEF Küresel Yönetim Ekibinden Paloma Escudero’nun sözleriyle: “David Beckham UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak çalışmalarını 10 yıl en muhtaç durumda olanların sözcülüğüne adadı; bunlar, dünyada en güç durumda olan çocuklardı.”

“David, çocukların karşı karşıya oldukları önemli tehlike ve tehditlere dikkat çekti: Yetersiz beslenme, Ebola ve AİDS. UNICEF’le birlikte Sierra Leone, Güney Afrika, Tayland gibi ülkelere gitti ve en son ziyaret ettiği ülke olan Filipinlerde Haiyan Tayfunundan etkilenen çocuklar için yaşamsal önem taşıyan yardımların toplanmasına katkıda bulundu.  “7:  David Beckham UNICEF Fonu” aracılığıyla hep beraber harekete geçerek çocuklar için olumlu değişiklikleri başlatabiliriz.”

Beckham’ın uzun süredir iş ortağı ve dostu olan Simon Fuller ise şunları ekledi: “David UNICEF’le birlikte yaptığı çalışmalarda, dünyanın en güç durumdaki çocuklarının sağlığı ve iyiliği konusunda çok duyarlı ve kararlı. Çocuklarla kendine özgü bir bağı var, bu da benim uzun yıllardır tanıklık ettiğim sıra dışı bir bağ. David şimdi başarılı bir girişimci olarak profesyonel yaşamının bir sonraki evresine geçerken bir fark yaratma konusunda çok daha kararlı. Profesyonel futboldan emekli olduğundan bu yana yardımseverlik işlerine ayırabileceği daha fazla zamanı var. Bir fark yaratma konusunda çok ciddi ve ben de kendisini böylesine güzel ve soylu bir konuya bu kadar titiz ve kararlı yaklaşırken görmekten gurur duyuyorum.”

2015 yılında dünya, gelecek yıllarda çocukların yaşamlarını değiştirebilecek yeni küresel hedefler belirleyecek. Küresel liderlere yönelik #putchildrenfirst çağrısında David Beckham ve UNICEF’e siz de katılın. Hep birlikte, her çocuk için şiddete, önlenebilir ölümlere ve yoksulluğa son verilmesine katkıda bulunabiliriz. Siz de sesinizi şimdi 7.org’da duyurun.

#Beckham7
#putchildrenfirst

###

Fotoğraf ve videoları şu adresten indirebilirsiniz: http://uni.cf/1zga7yw

Editörlere Not:
David Beckham geçtiğimiz 10 yıl içinde UNICEF’in çocukların yaşamlarını kurtarmak ve daha iyiye götürmek için yaptığı çalışmalarda önemli bir rol oynamıştır. Örneğin:
  • 2005 yılında David Beckham Tsunami felaketinden etkilenen çocuklar için UNICEF’in yardım çağrısına ve Kopenhag’daki tedarik merkezinde acil yardım malzemelerinin toplanıp ilgili yerlere sevkinde destekleyici çalışmalar yapmıştır.
  • 2008 yılında David dünyanın dikkatlerini beş yaşına gelmeden önce yaşamını yitiren çocuklara çekmek için UNICEF Dünya Çocuklarının Durumu raporunun tanıtımı için Sierra Leone’ye gitti.
  • 2009 yılında David UNICEF’in HIV ve AİDS’li çocuklar ve aileleri için yaptığı çalışmaları yerinde görmek için Güney Afrika’yı ziyaret etti.
  • 2011 yılında David Doğu Afrika’daki gıda krizi karşısında UNICEF-Birleşik Krallık tarafından yapılan çağrıya destek oldu.
  • 2012 yılında küresel açlık zirvesi öncesinde David Başbakan David Cameron’a dünyaca tanınmış 50 kişinin imzalarını taşıyan bir açık mektup sundu –bu girişimin, dünya liderlerinin çocuklarda yetersiz beslenmeyi 2016 yılına kadar azaltma taahhüdünde bulunmalarına katkısı oldu.    
  • David 1,7 milyon çocuğun yerinden olduğu ve birçoğunun yaşamını yitirdiği Haiyan Tayfunu için UNICEF’in yardım çağrısına omuz verdi. David ayrıca tayfundan etkilenen çocuklar ve ailelerle buluşmak için Filipinlere gitti.
  • 2014 yılında David UNICEF’in Ebolaya karşı mücadelesini destekleyen bir video mesajı hazırladı. Bu mesaj, 2 milyon insanla Eboladan en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Sierra Leone’de yayınlandı.

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitterve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:
UK Media: Jess Ord, UNICEF UK, Tel: 0207 375 6237, 07721 219 711, jesso@unicef.org.uk 
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org

Uluslararası medya:
Rose Foley, UNICEF New York (halen Londra’da), Cep: + 1 917 340 2582, rfoley@unicef.org