Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2015)

UNICEF'ten Suriyeli mülteci çocuklara kışlık giysi yardımı


4 yaşındaki Aljin de Suruç Kampı'nda UNICEF'in kışlık giysi yardımı yapacağı çocuklardan bir tanesi. @UNICEF/Türkiye 2015/Yurtsever
SURUC, Türkiye, Ocak 2015 - Türkiye’deki kış koşulları, bir yandan Suriyeli çocukların yaşam şartlarını zorlaştırırken öte yandan Türkiye Devleti, UNICEF ve diğer Birleşmiş Milletler kuruluşları tarafından kamplarda yapılan kışlık yardım faaliyetleri de son hızla devam ediyor. 

Kamp dışında yaşayan Suriyeliler için hem devlet hem de sivil toplum kuruluşlarının yaptığı yardım çalışmaları da südürülmekle beraber, gerek Suriyeli nüfusun Türkiye içinde geniş bir alana yayılmış olması gerekse sayılarının çokluğu gibi nedenler bu çalışmaların ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşmasını güçleştiriyor.
 
UNICEF, kış soğuklarının çocuklar için yarattığı olumsuz koşulları azaltmak için kışlık giyisi temin ediyor. Daha büyük yaş grupları farklı kaynaklardan çeşitli destekler aldıkları için UNICEF, en savunmasız yaş gruplarına ağırlık veriyor. Özellikle Suruç bölgesine gelen Suriyeliler için ihtiyaçlar şu an daha hayati durumda. Bu sebeple UNICEF geçtiğimiz Kasım/Aralık aylarında 2-15 yaş grubundaki çocuklar için 30.000 adet içlik dağıtımı gerçekleştirdi.
 
Suriyeli çocuklara yönelik kışlık yardım faaliyetleri kapsamında UNICEF, Suruç ve civarında bulunan 0-2 yaş grubundaki bebekler için tulum, 3-18 yaş grubundaki çocuklar için ise mont, pantalon ve kazak tedarik ediyor. AFAD tarafından kurulan kamplar, belediye kampları ile kamp dışını kapsayacak yardım faaliyeti ile ulaşılacak çocuk sayısı 38.666.
 
UNICEF’in kışlık yardım faaliyetleri Türkiye’deki bulunan diğer kamplarda da hayata geçirilecek. 3-11 yaş grubundaki 50.000’den fazla Suriyeli çocuğa kışlık pantalon, yün çorap ve bebekler için tulum yardımı yapılacak.

Tülay Güler

Fotoğraflar: ©UNICEF/Türkiye/2015/Yurtsever