UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2012)

UNICEF anneler için emzirmenin kolaylaştırılmasını istedi


NEW YORK, 1 Ağustos 2012 - Dünya Emzirme Haftası'nın 20'inci yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapan UNICEF, anne sütüyle beslemeyi destekleyen kararlı ulusal politikalarla gelişmekte olan ülkelerde her yıl beş yaşından küçük yaklaşık 1 milyon kadar çocuk ölümünün önlenebileceğini ileri sürdü.

Bebeklerin belirli bir dönem yalnızca anne sütüyle beslenmelerinin her yıl milyonlarca çocuğun ölümüne neden olan ishal ve pnömoni gibi hastalıkları önlediğine ilişkin karşı konulmaz kanıtlar bulunmasına karşın emzirme oranları küresel ölçekte fazla artmamış, 1995 yılında yüzde 32 iken 2010 yılında yüzde 39’a çıkmıştır. 

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake konuya ilişkin olarak şu noktayı dile getirmiştir: “Anne sütüyle beslemenin daha etkili biçimde desteklenip yaygınlaştırılması ve kadınların agresif biçimde pazarlanan bebek mamalarının etkisinden uzak tutulması halinde daha çok sayıda bebeğin yaşayıp geliştiğini, hastalık, yetersiz beslenme ve bodurluk gibi olumsuzlukların azaldığını göreceğiz.”

Emzirme oranlarını artırmanın önündeki engeller arasında bebek mamaları üretenlerin giriştikleri yaygın ve etik olmayan pazarlama çabaları,  doğum izni bakımından yetersiz ulusal politikalar ve bebekleri anne sütüyle beslememenin getireceği riskler konusundaki bilgi eksikliğidir.

Haziran ayında Washington, D.C.’de toplanan dünya liderleri, “Çocuk Yaşatmayı Sahiplenme: Yenilenen bir Söz” hareketinin bir parçası olarak önlenebilir çocuk ölümlerine son verme taahhüdünde bulundular. Dünya Emzirme Haftası, çocuk ölümlerinin azaltılmasında anne sütüyle beslemenin oynadığı kritik rolün altının bir kez daha çizilmesi için bir vesile oluşturmaktadır.

2008 Lancet Beslenme Dizisi kayda değer bir gerçeği ortaya koymuştu: anne sütüyle beslenmeyen bir bebeğin doğumu izleyen ilk altı ay içinde ölme riski, bu dönemde yalnızca anne sütüyle beslenen bir bebeğe göre 14 kat daha yüksektir. Anne sütü bebeğin tüm beslenme gereksinimlerini karşılar; başlıca maliyeti de annenin kendisinin beslenmesi olduğundan, çocuk yaşatma alanında yapılabilecek getirisi en yüksek yatırımlardan biri de anne sütüyle beslemenin yaygınlaştırılmasıdır.

UNICEF Genel Direktörü Lake’in sözleriyle: “Emzirme, yalnızca bebekler, anneler ve aileler için değil, uzun vadede bakıldığında tasarruf açısından hükümetler için de büyük değer taşımaktadır.”

###

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AIDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:

Sarah Crowe, UNICEF Sözcüsü, Tel + 1 212 326 7206, Mobil: + 1 646 209 1590, scrowe@unicef.org

Patrick McCormick, UNICEF Cenevre ,Tel + 41 22 909 5713, Mobil +41 79 303 0541, pmccormick@unicef.org

Peter Smerdon, UNICEF New York, Tel: + 1 212 303 7984, Mobil +1 917 213 5188,psmerdon@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Sorumlusu, Tel: (0312) 454 10 00, shosta@unicef.org