Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2012)

UNICEF'in Suriye'deki kanlı olayların ortasında kalan çocuklarla ilgili açıklaması


NEW YORK, 7 Şubat 2012 - Suriye'de neredeyse on bir aydır süren şiddet yüzlerce çocuğun ölümüne ve yaralanmasına yol açmıştır. Ülkeden, çocukların keyfi biçimde tutuklandıklarına, tutukluluk sırasında işkenceye ve cinsel istismara maruz kaldıklarına ilişkin bilgiler gelmektedir. Son birkaç gün içinde gelen haberlere göre hükümet güçlerinin Humus kentindeki sivil mahallelere yönelik ağır bombardımanı ise daha fazla çocuğun acı çekmesine yol açmaktadır.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake duruma tepkisini şu sözlerle dile getirmiştir: “Bu gidişe son verilmelidir. Şiddet yüzünden tek bir çocuk ölse bile bu çok sayıda çocuk demektir. Suriyeli yetkililere, yardıma şiddetle ihtiyacı olanlara bu yardımların bir an önce sağlanmasına izin vermeleri çağrısında bulunuyoruz.”

UNICEF’in Humus kentinin şiddet olaylarından etkilenen bölgelerine erişimi bulunmamaktadır ve bu nedenle saldırıların etkisini teyit edebilecek durumda değildir. Bununla birlikte, Humus kentinde bulunan uluslararası medya dahil çeşitli kaynaklardan gelen haberlere göre çocuklar şiddetin ortasında kalmışlardır. Yaralananlara acilen ve herhangi bir kayıt konulmaksızın tıbbi bakım sağlanmalıdır.


Daha fazla bilgi için:

Peter Smerdon, UNICEF New York, + 1 212-303-7984, psmerdon@unicef.org

Charbel Raji, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, + 962-79-731-5788, craji@unicef.org