Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2011)

Cambridge Dükü ve Düşesi, Doğu Afrika'da çocukların feci durumuna dikkat çekmek için UNICEF'in Kopenhag'daki yaşam kurtarıcı Acil Durum Yardım Merkezi'ni ziyaret ettiler


KOPENHAG, 2 Kasım 2011 - Cambridge Dükü ve Düşesi, Doğu Afrika'daki insani krize dünyanın dikkatini çekmek amacıyla UNICEF'in Kopenhag'daki küresel Yardım Merkezi'ne özel bir ziyarette bulundular. Doğu Afrika'daki durum sonucunda 320 bini aşkın sayıda çocuk ağır bir beslenme sorunu ile karşı karşıya ve acil yardım gelmedikçe bu çocukla açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya.

UNICEF’in Yardım Merkezi’nde üç futbol sahası büyüklüğünde bir depo da bulunuyor. Bu depoda, yiyecek, su, beslenme açısından en kötü durumdaki çocuklara yönelik özel besinlerle birlikte aşılar ve acil durum tıbbi yandım paketleri dağıtıma hazır biçimde muhafaza ediliyor. 

Cambridge Dükü ve Düşesine ziyaretleri sırasında Danimarka tahtına geçecek olan Prens ve Prenses eşlik edecek. Adı geçen kraliyet mensupları, Cambridge Dükü ve Düşesinin iyi bildiği bir yöre olarak Doğu Afrika’daki krize dikkat çekecek, UNICEF’in risk altındaki milyonlarca çocuğa ulaştırılacak yardımlar için yaptığı fon çağrısına kamuoyunun destek olması yönünde çaba gösterecek.

Kraliyet ailesi mensupları bölgedeki son durumla ilgili bir brifing alacak, malzemelerin Doğu Afrika’ya yola çıkmadan önce nasıl temin edilip paketlendiğini bizzat göreceklerdir. İlgili yetkililerle görüşecek, beslenemeyen çocukların karşılaştıkları ishal ve kolera gibi ölümcül hastalıklara karşı halen bölgeye gönderilmekte olan tıbbi yardımların paketlenmesine katılacaklardır. Sonunda Dük ve Düşes Kopenhag havaalanına giderek Nairobi’ye gitmek üzere kalacak British Airways uçağına malzemelerin yüklenişini izleyecektir. UNICEF’in uzun süredir mesai ortağı olan UPS de büyük ihtiyaç duyulan bu malzemelerin Kopenhag’dan Doğu Afrika’ya taşınması için özel bir sefer düzenleyecektir. 

Kamuoyu Doğu Afrika’da ortaya çıkan yıkıcı kriz karşısında büyük bir cömertlik sergilemiştir ve yaşam kurtarıcı malzemeler krizden etkilenen çocuklara ve ailelere ulaşmaya devam etmektedir. Bugüne dek UNICEF bölgeye 10 bin metrik ton yardım malzemesi göndermiş, terapik besleme merkezlerinde ağır derecede beslenme sorunu olan 108 bin çocuğu tedavi etmiş, 1,2 milyon çocuğa kızamık aşısı yapmış ve 2,2 milyon kişinin temiz içme suyuna erişimini sağlamıştır. 

Ne var ki bölge on yıllardan bu yana en kötü kuraklığa maruzdur ve acilen tıbbi ve beslenme yardımına ihtiyaç duyan binlerce çocuğa yardım için daha çok şey yapılması gerekmektedir. 

UNICEF Doğu ve Güney Afrika Bölge Direktörü ve krizde Küresel Acil Durumu Koordinatörü olarak görev yapan Elhadj As Sy şöyle demektedir: ‘Şimdi, başka birçok ortakla birlikte UNICEF Doğu Afrika’da çocukların yaşamlarını kurtarmak üzere yorulmak bilmeden çalışmaktadır. Tüm dünyada kamuoyunun gösterdiği cömertlik sayesinde çocuklara her gün gıda maddeleri ve su ulaştırılmaktadır. Ancak, daha yapılacak çok iş vardır. Şimdi burada konuşurken 320 binden fazla çocuk ciddi bir tehlike içindedir ve bugün depomuzdan hava yoluyla gönderilenler gibi yaşam kurtaran acil durum malzemelerine muhtaçtır. Çalışmalarımıza devam edebilmemiz için herkesin yardımlarına ciddi bir ihtiyacımız var. Lütfen bağışlarınızı hemen bugün şu adrese yapın: www.eastafricacrisis.org ‘

Doğu Afrika’da çocukların 2011 yılının kalan bölümündeki ihtiyaçlarının karşılanması için UNICEF’in 40 milyon dolara ihtiyacı vardır. 2012 yılının finansal ihtiyacı ise, 300 milyonu Somali için olmak üzere 402,8 milyon dolardır. Bu kaynak, yaşam kurtarıcı tedavi ve ek beslemelerin devam edebilmesi için gereklidir. 

Doğu Afrika Çağrısına bağış için: www.eastafricacrisis.org