Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2011)

GENEL SEKRETERİ: KADINA KARŞI ŞİDDET KÜRESEL BİR SALGIN


25 Kasım, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, hükümetleri, sivil toplum kuruluşlarını, özel sektörü ve bireyleri "şiddet salgınından kurtulabilmek için harekete geçmeye" çağırdı.
BM GENEL SEKRETERİ: KADINA KARŞI ŞİDDET KÜRESEL BİR SALGIN
 

Ban "Kadına karşı şiddet dünyanın dört bir yanında yaygın ve çok değişik şekillerde karşımıza çıkıyor. Tecavüz, aile içi şiddet, hem iş yerinde hem okulda taciz, kadın sünneti ve silahlı çatışma yaşanan yerlerde cinsel şiddet şeklinde görülebiliyor" dedi. İster gelişmiş, ister gelişmekte olan ülkelerde olsun, kadına karşı şiddetin yaygınlığının insanlığı şoke etmeye devam ettiğini belirten Ban, "Şiddet, çoğunlukla da şiddet korkusu kadın-erkek eşitliğinin önündeki bir numaralı engeli teşkil ediyor" dedi.

Kadınların ve kız çocuklarının şiddetten uzak yaşamalarının hem vazgeçilemez hem de temel bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Ban, "Bu hak uluslararası insan hakları ve insani yardım yasalarının özündedir. Ayrıca, başlatmış olduğum "Kadına Yönelik  Şiddete Karşı Hep Birlikte - UNITE" kampanyasının da merkezindedir. 2008 yılından bu yana sürdürülen kampanya sayesinde hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının, özel sektörün, sporcuların, sanatçıların, kadınların, erkeklerin ve gençlerin seferber edilmesi sağlandı. “Hayır deyin - Kadına Yönelik  Şiddete Karşı Hep Birlikte Hareket Edin” sosyal platformuna dünya genelinde 2 milyondan fazla aktivist, protesto marşlarından farkındalık kampanyalarına, yasama organlarını gerekli yasaları çıkarmaya çağırmaktan mağdurlara yardımcı olmaya kadar bir çok yoldan destek verdi" dedi.

Söz konusu faaliyetlerin bir çoğunun Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Fonunun desteği ile hayata geçirildiğini belirten Ban, söz konusu fonun, kurulduğundan bu yana geçen 15 yıl içinde  126 ülkede 339 proje için 77 milyon ABD doları tutarında hibe yardımında bulunduğunu söyledi. "Fonun daha da fazlasını gerçekleştirmesini arzuluyoruz" diyen Genel Sekreter, Fonun mali katkılarına olan talebin, Fon’a sağlanan katkıların hep üzerinde olduğunu, Fona sadece bu yıl içinde 2 bin 500 başvuru yapıldığını ve toplam 1,2 milyar ABD Doları tutarında katkı talep edildiğini belirtti. Ban, "Tüm ortaklarımızdan bu büyük farkı kapatmayı sağlayacak katkıda bulunmalarını istiyorum" dedi.

"Sıfır müsamaha" mesajının her yerde duyulmasını sağlamanın en zorlu hedefleri olduğunu ifade eden Ban, "Bunu gerçekleştirebilmek için toplumun tüm kesimlerini, özellikle de gençleri harekete geçirmeliyiz. Özellikle de genç erkekleri ve erkek çocuklarını kadına karşı şiddetin önlenmesi için çalışmaya teşvik etmeliyiz. Daha sağlıklı erkek karakterlerini önplana çıkarmalıyız. Bir çok genç erkek, artık modası geçmiş erkek stereotip ile çevrelenmiş bulunuyor. Bu gençler, kadına ve kız çocuklarına karşı şiddet konusunda arkadaşları ve akranları ile konuşarak, şiddete son verilmesi için harekete geçerek, kuşaklar boyu devam eden davranış biçimlerini kırabilirler" dedi.

Ban mesajına, "Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Uluslararası Gününde hükümetleri ve dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızı şiddet salgınından kurtulabilmek için gençlerin enerjisi, fikirleri ve lider tutumlarını harekete geçirmeye çağırıyorum. Ancak o zaman daha adil, barışçı ve eşitlikçi bir dünyaya kavuşabiliriz" diyerek son verdi.