UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2011)

Az ama İYOTLU TUZ kullanalım!


Sağlık Bakanlığı , iyot yetersizliği hastalıklarının önlenebilmesi için yemeklerde ve sofralarda kullanılan tuzun iyotlu olmasına dikkat çekmek amacıyla bir kampanya başlatmıştır.

Sağlık Bakanlığı Ana ve Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü AÇSAP’ın koordinatörlüğünde ve UNICEF’in işbirliği ile yürütülen kampanyada; vücudun yaşam boyunca iyoda duyduğu ihtiyaç konusunda kamuoyunda farkındalık yaratılması hedeflenmektedir.

İyot Yetersizliği: Önemli Bir Halk Sağlığı Sorunu

İyot; vücutta büyüme ve gelişmeyi sağlayan tiroid hormonlarının, işlevini yerine getirirken kullandığı en önemli elementlerden birisi. İyot eksikliği gebelerde düşüklere, erken doğuma, guatr hastalığına, zekâ geriliğine, sağırlığa, dilsizliğe, cüceliğe ve daha birçok hastalığa neden oluyor. İyot yetersizliği, dünyada önlenebilir zekâ geriliği ve beyin hasarında tek temel neden olarak kabul ediliyor.

İyodu her yaş grubunun kullanması gerekiyor. İyot yetersizliğinden en çok hamileler ve bebekler etkileniyor. Çocuklarda da iyot eksikliğinin yol açtığı öğrenme güçlüğü okulda başarısızlığa neden oluyor.

İyot eksikliği, halsizlik, bitkinlik, tembellik, kilo artışı, deri ve saçlarda kuruma, enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık, sürekli üşüme, algıda bozukluk gibi belirtilerle kendisini gösteriyor.

meeting

İYOTLU TUZ ile sorunun çözümü hem kolay, hem ucuz…

Ülkemizde iyot yetersizliği kaynaklı hastalıklarının seyrini uzun zamandır yakın takibe alan ve sofra tuzlarının iyotlanması, kanaat önderlerinin bilgilendirilmesi vb. pek çok faaliyeti hayata geçiren Sağlık Bakanlığı çeşitli araştırmalarla da durum tespiti yapıyor. Araştırmalar, Türkiye genelinde iyotlu tuz kullanım oranının giderek arttığını ve iyot eksikliğinin azaldığını gösterirken bölgeler arası farka dikkat çekmekte. Batı bölgelerinde daha az, ancak İç Anadolu ve Doğu bölgelere doğru gidildikçe artan bir iyot eksikliği tablosunu ortaya çıkıyor.

İyot eksikliği nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisi hem zor, hem de maliyetli. Özellikle İç Anadolu ve İç Anadolu'nun batısındaki illerde belirgin iyot eksikliği saptayan Bakanlık, kamuoyunu bilgilendirerek sorunun hem kolay ve hem de ekonomik bir şekilde çözümlenmesini hedefliyor.

Uzmanlar; yemeklerde ve sofralarda aşırı tuz tüketiminden kaçınılmasını ancak kullanılan az miktardaki tuzun da iyot yetersizliği hastalıklarının önüne geçmek için iyotlu olmasına özen gösterilmesini öneriyorlar.

İyoutlu tuz kullanımının önemini anlatan kısa videoyu izlemek için buraya tıklayın.