Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2010)

2010/10/15 - Temiz Eller Yalnızca Bir Günün Ötesinde Öncelik Haline Geliyor!


Sabunla el yıkama milyonlarca yaşamı kurtarabilir NEW YORK/CENEVRE 15 Ekim 2010 - Üçüncüsü gerçekleştirilen yıllık Küresel El Yıkama Gününde tüm dünyada 200 milyonu aşkın öğrenci, veli, öğretmen, ünlüler ve hükümet yetkilileri ellerini sabunla yıkayacak, ancak asıl amaç temiz ellerin çok ötesinde.
2010/10/15 - Temiz Eller Yalnızca Bir Günün Ötesinde Öncelik Haline Geliyor!
Küresel El Yıkama Gününün bu yılkı teması – tek bir günle kalmasın – ellerin yıkanması gibi basit ve yaşam kurtaran bir alışkanlığın 15 Ekim sonrasında da süreklilik kazanmasını sağlamayı amaçlıyor.

Küresel El Yıkama Günü ortakları söz konusu davranışsal değişikliği sağlamak için yalnızca 80’den fazla ülkede el yıkamanın yararları ile ilgili duyarlılık geliştirici çalışmalar yapmakla yetinmiyor. Ayrıca, okullardan ve topluluklardan bu uygulamayı sürekli hale getirmek için destek sağlamaya da çalışıyor. Bu amaçla, Sabunla El Yıkama Küresel Kamu-Özel Ortaklığı el yıkamayı öylesine bir günlük uygulamadan olumlu bir alışkanlığa dönüştürmede gelişmekte olan ülkelere yardım için yeni araçlar geliştiriyor. 

İshalli hastalıklar ve akut solunum yolu enfeksiyonları her yıl beş yaşından küçük 3,5 milyondan fazla çocuğun ölümüne neden oluyor. Özellikle kritik durumlarda – örneğin tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce—ellerin su ve sabunla yıkanması ise ishal vakalarında yüzde 40 azalma sağlayabilir. Ne var ki, bu alışkanlık henüz düzenli hale gelmemiştir.

Küresel El Yıkama Günü, ellerin su ve sabunla yıkanmasının önemini, sağlık alanındaki en etkili ve ucuz müdahale olarak vurgulamayı amaçlamaktadır. Günümüzde bu mesaj oyun alanlarına, sınıflara, topluluk merkezlerine, kamusal mekânlara ve yayınlara taşınmaktadır. Planlanan etkinlikler arasında aşağıdakiler de yer almaktadır:

  • Sri Lanka’da öğrenciler ve resmi yetkililerle bir el yıkama geçit töreni;
  • Vietnam, Laos ve Suriye’de el yıkama gösterileri;
  • Etiyopya’da okulları, sağlık kuruluşlarını, gençlik ve kadın derneklerini hedef alan bir medya kampanyasıyla birlikte öğrenciler arasında düzenlenen yarışmalar;
  • Gine’de halkı doğru el yıkama konusunda bilgilendiren televizyon spotları;
  • Fiji’de el yıkamayı kolaylaştırmak amacıyla su tanklarına musluk takılması;
  • Mali’de yerel yönetim meclisi başkanı, uluslararası planda tanınmış müzisyen ve UNICEF elçisi Habib Koïté’nin de katılımıyla Ulusal El Yıkama Günü etkinliklerini başlatacak;
  • Venezüela, okullarda hijyen uygulamaları ve imkânları ile ilgili ‘100 okul araştırmasını’ başlatacak.

100 okul araştırması, üçüncü Küresel El Yıkama Günü kapsamında geliştirilen yeni bir araçtır. Bu araştırmadaki anket, okullardaki hijyen koşulları hakkında bilgi verecek, böylece kaynaklar ihtiyaç duyulan yerlere yönlendirilebilecektir. Bu yıl başvurulacak diğer araçlar arasında bir izleme kılavuzu ile “Tek bir Günle Kalmasın” broşürü de yer almaktadır. Burada ellerin yıl boyunca düzenli olarak sabunla yıkanmasını yaygınlaştırmak üzere neler yapılabileceği özetlenmektedir. Bu materyallere Küresel El Yıkama günü web sayfasından ulaşılabilir: www.globalhandwashingday.org

Sabunla El Yıkama Küresel Kamu-Özel Ortaklığı, el yıkama ve çocuk sağlığının önemine odaklanan uluslararası paydaşlar arasında kurulan bir ortaklıktır. 2001 yılında kurulan ortaklığın amacı, gelişmekte olan ülkelerdeki ailelere, okullara ve topluluklara kritik durumlarda elleri sabunla yıkama alışkanlığı kazandırarak ishal ve akut solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesidir.

Koalisyonun 14 ortağı: Eğitsel Gelişim Akademisi; Hastalıklarla Mücadele ve Önleme Merkezleri; Colgate-Palmolive; Uluslararası İshal Araştırmaları Merkezi; Johns Hopkins Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu;  Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu; Procter & GambleSu ve Sanitasyon Programı; Su ve Sanitasyon Ortak Çalışma Konseyi: Dünya Bankası; UNICEF; Unilever; USAID ve WaterAid.    

Daha fazla bilgi için: www.globalhandwashingday.org

Yayıncıların dikkatine:  El yıkama b-roll ve PSA’lar için: 
https://weshare.unicef.org/OrderPickup.html?key=S9861dd36-b338-43c0-911c-1fe8b29a9351

Facebook’ta bize katılın: http://www.facebook.com/globalhandwashingday

Daha fazla bilgi için:
Emily Meehan, UNICEF Media, New York, + 1 212 326-7224, emeehan@unicef.org

Katie Carroll, Global Public-Private Partnership for Handwashing, + 1 202 884-8551, kcarroll@aed.org

Dave Trouba, Water Supply &  Sanitation Collaborative Council (WSSCC), Geneva, 
+ 41 22 560 81 78, david.trouba@wsscc.org

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF Türkiye, 312-454 1000, shosta@unicef.org