Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2010)

UNICEF Haiti'deki kolera salgınına karşı hemen harekete geçti


PORT-AU-PRINCE, HAİTİ - UNICEF ve ortakları, Haiti'nin merkezi kırsal bölgesi Artibonite'de yakınlarda ortaya çıkan kolera salgını karşısında sahada acil yardım çalışmalarını başlattı.

Bugüne dek 135 kişinin ölümüne, 1.504 kişinin de hastalanmasına yol açan salgının nedeni olarak bölgeden geçen Artibonite adlı nehirdeki kirlenme gösteriliyor. Nehir boyunca uzanan ve durumdan etkilenen yerleşimlerde 150 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. UNICEF Sağlık Bölümü Başkanı Dr. Jean-Claude Mubalama ise salgının kaynağının henüz bilinmediğini, Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol Merkezi tarafından durumun araştırıldığını belirtti.

Bildirilen semptomlar arasında ağır ishal, kusma ve karın ağrısı yer alıyor. Dr. Mubalama konuya ilişkin olarak şu görüşü dile getirdi: “Beş yaşından küçük çocuklar kolera karşısında özellikle riskli durumdadırlar; çünkü su kayıpları daha hızlı olmaktadır. Bu çocukların acilen hastaneye sevki bu nedenle büyük önem taşımaktadır ve bu görevin başarılması gerekmektedir.” Yerel sağlık yetkilileri ise özellikle küçük topluluklarda ölümlerin semptomlar ortaya çıktıktan sonra 3-4 saat içinde meydana geldiğini belirtmektedir.

Bu hastalığın yüzyıllık bir aradan sonra Haiti’de ilk kez ortaya çıktığına işaret eden Dr. Mubamala sorunun “durumdan etkilenen nüfus kesimlerinin hastalığa yabancı olmaları ve bu nedenle hastanelere zamanında başvurmamaları” ile ilgili olduğunu sözlerine ekledi.

UNICEF sahada sürdürülen çabalara yardım amacıyla kısa sürede su ve hijyen, sağlık ve lojistik alanlarında uzman ekipleri harekete geçirmiştir. UNICEF ekipleri halen salgını kontrol etmek ve yayılmasını önlemek için değerlendirmeler yapmakta, hastaların tedavisi ile ilgili tavsiyelerde bulunmakta ve ayrıca bu hastalığı tanımayan yerel personele eğitim vermektedir. Çalışma ortaklarıyla birlikte UNICEF’in su ve hijyen ekipleri su kuyularının klorlanmasına yönelik eylem planlarının hazırlanması çalışmalarını koordine etmekte ve ellerin sabunla yıkanmasını sağlamak için çalışmalar yürütmektedir.

UNICEF bunların yanı sıra ishal tuzları, IVF, antibiyotik ve su arıtmada kullanılan kimyasallar gibi kritik önem taşıyan malzemelerin dağıtımını yapmaktadır. Elde mevcut stokları takviye amacıyla ek acil salgın malzemeleri taşıyan altı UNICEF kamyonu dün Port-au-Prince’ten yola çıkmıştır. Bu kamyonlarda, hasta yoğunluğu nedeniyle zorlanan sağlık merkezlerini desteklemek üzere 2.500 Yetişkin Hijyen Çantası (her biri 5 kişi tarafından kullanılabilir), binlerce kalıp sabun ve su kabı, 50.000 su arıtma tableti, 25.000 plastik döşeme ve 5 çadır bulunmaktadır.

Bu arada hastalığın daha da yayılmasını engellemek için çeşitli önlemler alınmaktadır. Salgının, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince çevresindeki yoğun nüfuslu depremzede kamplarında da ortaya çıkma olasılığı kaygılara yol açmaktadır. UNICEF, konuya ilişkin duyarlılık geliştirici mesajları geniş kesimlere ulaştırma hazırlığı içindedir. Bilgi ve iletişim, hastalığın yaygınlaşmasını hızlı ve etkili biçimde önleme açısından büyük önem taşımaktadır.

###

Daha fazla bilgi için:
UNICEF Ülke Ofisi, Haiti
Jean Jacques Simon, İletişim Bölümü, Cep: + 509-3702 3698, jsimon@unicef.org

 Patrick McCormick, UNICEF New York, Tel + 1 212 326 7426, Cep: + 1 917 582 7546,  pmccormick@unicef.org

 Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF Türkiye, 312-454 1000, shosta@unicef.org