Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2010)

2010/06/01 - UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Guantanamo Körfezi'nde tutuklu olan Omar Khadr hakkında yaptığı açıklama


New York - UNICEF Guantanamo Körfezi'nde tutuklu olan Omar Khadr'in yaklaşan duruşması hakkında endişelenmektedir. Omar Khadr 15 yaşında iken işlediği iddia edilen suçlar yüzünden 2002 yılında Afganistan'da tutuklanmıştır. Kendisi Guantanamo Körfezi'nde tutuklu olan son çocuk askerdir.

Çocukların asker olarak kaydedilmesi ve çatışmalarda kullanılması bir savaş suçudur ve asıl sorumlular – çocukları kayıt altına alan yetişkinlerdir – ve onlar yargılanmalıdır. Çatışmalara katılmış çocuklar aslında tehdit altında hareket eden mağdurlardır. UNICEF’in bu konu hakkında  daha önce yaptığı açıklamalarda da vurgulandığı üzere, önceden çocuk asker olarak kullanılmış çocukların kınanmaya ve yargılanmaya değil, rehabilitee edilmeye ve toplumlarına geri kazandırılmaları için yardıma ihtiyacı vardır.

Omar Khadr’in davası çatışmalarda kullanılmış diğer mağdur çocuklar için tehlikeli bir uluslararası örnek teşkil edebilir. Birleşmiş Milletler, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin Çocukların Silahlı Çatışmalarda Yer Almalarıyla ilgili İsteğe Bağlı Protokol’ün 10. Yılını kutlarken, ABD’nin de içinde bulunduğu, Sözleşme’yi imzalamış hükümetleri Sözleşme’nin ruhunu ve maddelerini desteklemeye  çağırıyor.

Buna ek olarak, çocuk yaşta suç işlediği iddia edilen kişilere, kendilerine özel koruma sağlayan uluslararası gençlik adaleti standartlarına göre davranılmalıdır. Omar Khadr bu korumalara sahip olmayan ve gerek duymayan  ve bu stadartlara uymayan bir mahkeme tarafından yargılanmamalıdır.