Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2010)

2010/06/16 - Çocuk Haklarına Dair Sözleşme - Madde 12'ye Yönelik Genel Yorum


UNICEF ve Save the Children 16 Haziran 2010 tarihinde Madde 12'ye yönelik yayınlanan Genel Yorum'un ülkelerde uygulanması için hazırlanan elkitabı ile ilgili bölgeler arası bir Madde 12'ye Yönelik Genel Yorum'un Ülkelerde Uygulanması için Hazırlanan Elkitabı: Çocuğun Kendini İfade Etme Hakkı danışma toplantısı düzenlediler. UNICEF 9 ülkeden - Azerbaycan, Lübnan, Umman, işgal altındaki Filistin toprakları, Kazakistan, Suriye, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri - 35 hükümet temsilcisini bir araya getirdi. Gelen hükümet temsilcileri Eğitim, Gençlik, Adalet, Kültür, Sağlık gibi çeşitli bakanlıklarda görev alan kişilerdir.
Çocuk Haklarına Dair Sözleşme - Madde 12?ye Yönelik Genel Yorum
Toplantı Katılımcıları

“Çocukların ve gençlerin katılımı her geçen gün daha fazla  çocukların refahı ve gelişimini destekleyen temel bir insan hakkı olarak kabul edilmekte ve bu hakka saygı gösterilmektedir. Madde 12’ye Yönelik Genel Yorum’un geçen yıl Çocuk Hakları Komitesi tarafından kabulü ile hükümetler artık çocuk ve gençlik katılımını destekleyen program ve uygulamalar geliştirmek için yol gösterici ilkelere kavuşmuşlardır. Victor Karunan, Gençlik Gelişimi ve Katılımı Başkanı “Düzenlenen bu toplantı hükümetlerin tüm çocuklar için çocuk haklarını desteklemesi açısından faydalı olmuştur.” dedi.

Madde 12’ye Yönelik Genel Yorum Mayıs 2009’da Çocuk Hakları Komitesi tarafından kabul edilmiş ve Temmuz 2009’da yayınlanmıştır. Genel Yorum Hükümetlere görev ve sorumluluklarını anlatan detaylı bir genel açıklama niteliğindedir. UNICEF ve Save the Children ortaklığında Hükümetler için bu Genel Yorum’un uygulanmasına dair bir elkitabı hazırlandı. Genel Yorum’un yapısını örnek alan elkitabı, çocukların kendilerini ifade hakkına sahip olması ve yaş ve olgunluklarına bağlı olarak görüşlerine değer verilmesi konusunda sorumlulukların yerine getirilmesi için Hükümetlere uygulamaya yönelik öneriler sunmaktadır.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Gençlik Gelişimi ve Katılımı Danışmanı olan  Vivian Lopez toplantının kapanış konuşmasında “Bu toplantı katılımcı ülkelere elkitabı hakkında yorum yapma şansı verdi. Çocukların ve gençlerin yerel ve ulusal gelişim sürecine katılımlarını daha anlamlı kılma açısından elkitabının hükümetlerce kullanılabilirliği ve gelecekteki uygulaması konuşuldu. Bu bölgedeki çocukların ve gençlerin haklarının tanınmasında önemli bir adımdır” dedi.

İstanbul’da çocuklar ve gençler ile danışma toplantıları düzenlenip onların katılımın güçlendirilmesi konusundaki fikirleri ve hükümetlerden beklentileri tartışılacak. Bu da elkitabının güçlendirilmesinde faydalı olacaktır.

Regina De Dominicis, UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı, konuşmasını “Çocuk katılımı konusuna bağlılığımız ne kadar güçlüyse de bu alanda harekete geçme konusunda daha stratejik hareket etmeliyiz. Madde 12’ye Yönelik Genel Yorum, çocuk katılımı konusunda farklı yerlerde uygulanabilecek elle tutulur uygulamaları yeniden düşünmemizi sağladı. Çocuk katılımının genel politik reform ve ortaklaşa çalışmalarda etkili olabileceğini gösteren bazı güzel örnekler paylaşıldı. Ayrıca bu toplantı bölgedeki hükümetler arası dayanışmanın da güçlenmesinde etkili oldu” diyerek tamamladı.  

Toplantı aynı zamanda ülke seviyesinde çocuk katılımını arttırmak için bir uygulama planı hazırlanmasını sağladı. Bu çalışma çocuk katılımı uzmanı Gerison Lansdown ve Çocuk ve Ergen Katılımı Uzmanı Ravi Kara tarafından yürütüldü.

Elkitabının da yazarı olan Gerison Lansdown kapanış konuşmasında “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 1989 yılında BM tarafından imzalanmasından bu yana 20 yıl geçti. O zaman dünyanın birçok yerinde çocuk katılımı daha adı duyulmamış bir kavramdı. Bu danışma toplantısına katılan hükümet temsilcilerinin sayısı ve çocuk katılımının gerçeğe dönüşmesine olan bağlılıkları şu ana kadar ne kadar çok yol katettiğimizin bir göstergesidir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Daha fazla bilgi için lütfen Çocuk ve Ergen Katılımı Uzmanı Ravi Kara’ya başvurun: rkarkara@unicef.org