Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2010)

2010/02/17 - Prof. Dr. Besim Üstünel Bağımsız Anaokulu İstanbul Silivri'de Açıldı


İSTANBUL - Besim ve Gülen Üstünel çiftinin kişisel birikimlerini çocuklar ile paylaşma hayalleri geçen hafta gerçeğe dönüştü. Besim Üstünel Anaokulu Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF'in katkılarıyla Silivri'de açıldı.
2010/02/17 - Prof. Dr. Besim Üstünel Bağımsız Anaokulu İstanbul Silivri?de Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı ve Prof. Besim ve Gülen Üstünel ile açılışta.

İstanbul’a bir saat uzaklıkta, yeşillikler içinde 5 derslik, müdür, öğretmen odası, mutfak, çalışma alanları ve büyük bir bahçeyi içeren “Besim Üstünel Anaokulu” her gün 200 çocuğa eğitim sunabilecek kapasiteye sahip.

İstanbul’a bir saat uzaklıkta, yeşillikler içinde 5 derslik, müdür, öğretmen odası, mutfak, çalışma alanları ve büyük bir bahçeyi içeren “Besim Üstünel Anaokulu” her gün 200 çocuğa eğitim sunabilecek kapasiteye sahip. .

Açılış Silivri Kaymakamı, Belediye Başkanı, hayırsever vatandaşlar, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Genel Müdürü Remzi İnanlı, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof.Dr. Talat Halman ve seçkin davetlilerin katılımı ile gerçekleşti.

Açılıştaki konuşmasında Prof. Üstünel eğitim ve kalkınma arasındaki güçlü bağa dikkat çekti ve “Hindistan, Çin gibi ülkeler eğitime yaptıkları yatırımlarla bilgiçağı için gerekli temel adımı attılar. Biz de yolumuzu eğitim ile şekilendirmeye devam etmeli, hatta ara istasyonlarda bile durmadan, gücümüzü eğitimle yolu açılmış yeni kuşaklar yetiştirmeye yöneltmeliyiz” dedi.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi
Başkanı Prof. Talat Halman

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Halman konuşmasında Üstünel çiftine örnek davranışlarıve katkıları için teşekkürlerini sunduktan sonra “Avrupa Birliği ülkelerinde 2000 yılında tüm çocuklar okula giderken bizde bu oran sadece %3 ken, 2009 yılında bu oranın %39’a çıkması eğitim alanında atılmış çok büyük bir adımdır. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında tüm çocukların anaokuluna gitmesi olmalıdır” dedi.

Prof. Besim ve Gülen Üstünel
açılış töreninde çocuklarla

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı ise konuşmasında okul öncesi eğitimin önemine değinerek “anaokulu deyince bazıları -küçük insanlar için küçük yatırımlar- olarak düşünüyor, oysa okul öncesine yapılan yatırım en büyük yatırımdır. Bir çocuğun hayatındaki en önemli yıllar 0-6 yaş arasıdır. Bu yıllarda alınan eğitim tüm yaşamı etkiliyecek; öğrenim kazanımlarını artıracak, eğitime devama olumlu etki edecek, kişilerin sağlıklı, üretken bireyler olarak topluma katılımını sağlayacaktır ” dedi. İnanlı konuşmasının sonunda çok sayıda okul öncesi eğitim kurumuna ihtiyaç duyulduğunu vurguladı ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile birlikte yürütülen çalışmalara Üstünel çifti gibi destek olacak kişi ve kurumların katılarına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi son iki yıldır Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının yapımı ve donatımı çalışmalarına öncelik vermektedir.