Anasayfa > Basın Merkezi > 2009 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2009)

2009/11/06 - Türkiye'deki Üniversiteler Çocuk Haklarını Savunuyor


Çocuklarla ilgili haberlerin sorumluluk anlayışı içinde hazırlanmasında daha çok sayıda ülkenin Türkiye'yi izlemesi bekleniyor İSTANBUL, Kasım 6, 2009 - Türkiye'deki yedi üniversite verdikleri derece derslerine "çocuk hakları dersini" ekleyerek Avrupa habercilik çalışmalarına öncülük yapıyor.
Fotoğraf Oktay Üstün /
Kasım 2009 / 4663
Dublin Teknoloji Enstitüsü törene
canlı video bağlantısı ile katıldı

UNICEF Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Steven Allen konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çocukların hakları; kendilerini ifade etme, kendilerini ilgilendiren konularda görüşlerini dile getirme ve bu görüşlerini dikkate aldırma hakları, habercilik alanında genellikle ya ihmal edilmekte ya da hiç bilinmemektedir. Bu çocuk hakları dersi genç gazetecilere mesleklerinde yeni araçlar kazandıracaktır ve umuyoruz ki bu, çocukların daha fazla dikkate alınmasını ve fikirlerinin dinlenmesini sağlayacaktır.”

Çocuk hakları dersinin eğitim programına dahil edilmesi, projedeki tüm ortaklar ve TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil’in katılımıyla 6 Kasım 2009 tarihinde Ankara’da, Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir törenle resmi olarak ilan edildi. Bu tanıtım töreninin en önemli anı tüm tarafların eğitim programının bir nüshasını imzalamaları idi.

Fotoğraf Oktay Ustun /
Kasım 2009 / 4700
UNICEF ODA/BDT Bölge Direktörü
Steven Allen "çocuk hakları dersinin"
açılış töreninde katılımcılara hitap
ederken. Ankara Üniversitesi,
Ankara, Türkiye

 

Bir e-öğrenme platformu da içeren Çocuk Hakları Ders Programı İrlanda Dublin Teknoloji Enstitüsü (DIT) tarafından yazıldı ve hazırlandı. DIT ekibi törene, Dublin ve Ankara arasında gerçekleştirilen canlı bir video bağlantısı ile katıldı.

DIT Basın Yayın Bölümü Başkanı ve ders programını hazırlayan yazarlardan biri olan Michael Foley: "Eğer basın yayın öğrencileri çocuk haklarının ne olduğunu bilirlerse ve çocuklara dair konularda belirli bir anlayışa sahip olurlarsa, hükümetleri bu alanda sorgulama açısından önemli bir araç edinmiş olacaklar ve böylece okullarını bitirip çeşitli haber merkezlerinde çalışmaya başladıklarında nüfusun önemli bir kesiminin seslerinin duyulmasını ve bu kesimle ilgili öykülerin haberlerde yer almasını sağlayacaklardır” dedi.

 
Fotoğraf Oktay Üstün /
Kasım 2009 / 4814
UNICEF ODA/BDT Bölge Direktörü
Steven Allen çocuk hakları dersi
programının bir kopyasını
imzalarken.
Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlerden oluşan bir teknik ekip, iletişim fakültelerinde kullanılacak programı ve materyalleri ülke koşullarına uyarlamak üzere Dublin Üniversitesi’nden akademisyenlerle çok yakın bir çalışma yürütmüştür.

Bu dersi alan öğrencilere Avrupa Birliği üniversitelerinde de tanınan krediler verilecektir. Daha şimdiden Doğu Avrupa Üniversitelerinin bir kısmı daha eğitim programını kendilerine uyarlamaya başlamıştır. İlk dalgayı oluşturan Türkiye’deki üniversitelerin bu alanda kazandıkları deneyimin, çocukla ilgili habercilik alanındaki etik ve standardartları geliştirip biçimlendirmede önemli bir rol oynaması beklenmektedir.

Daha fazla bilgi için UNICEF CEE/CIS İletişim Sorumlusu, Mervyn Fletcher +41 22 909 5433, mfletcher@unicef.org & UNICEF Türkiye İletişim Sorumlusu Sema Hosta + 90 312 454 1000, shosta@unicef.org ile irtibata geçiniz.