Anasayfa > Basın Merkezi > 2009 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2009)

2009/09/10 - UNICEF İSTANBUL'DAKİ SELLERDEN SONRA HAREKETE HAZIR


İSTANBUL - Türkiye, Eylül ayının ikinci haftasında ülkenin kuzeybatısında meydana gelen ve ikisi çocuk olmak üzere en az 31 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinin ardından yaygın yardım çalışmalarına başlamış bulunuyor.

İstanbul ve çevresindeki diğer yerleşimler 80 yılın en ağır yağışlarından biriyle karşılaştı. Yollar su altında kaldı ve binlerce evi su bastı. Halen kayıp durumda kişiler de olduğu bildiriliyor.

Mala ve işyerlerine yönelik zarar ve hasar on milyonlarca dolar olarak hesaplandığından hayatta kalanlar da ciddi bir geçim sorunu ile karşı karşıya.

İstanbul kent merkezinin batısında, deniz seviyesine yakın durumdaki yerler felaketten en fazla etkilenen yerleşimler. Ancak, Türkiye’nin başka yörelerinde olduğu gibi buralarda da evlerin boşaltılması ve araçların terk edilmesi zorunluluğu ortaya çıktı.

İklim değişikliği

Son seller, gerek iklim değişikliği gerekse deniz seviyesindeki yükselme bakımından küresel ısınmanın ortaya çıkardığı tehlikeleri bir kez daha anımsatıyor. Türkiye’nin kıyı şeridinin uzunluğu 8000 kilometreyi bulmaktadır. İklim değişikliğinin Türkiye’nin birçok bölgesinde daha kurak bir iklime ve su kıtlığına yol açması beklenmekle birlikte, bu süreç aynı zamanda kıyı erozyonunu, selleri ve su birikimini de artıracaktır. UNICEF iklim değişikliğine karşı sergilenen uluslararası çabaları hararetle desteklemektedir ve Aralık ayında Kopenhag’da gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda bir Çocuklar İklim Forumu düzenleyecektir.

Bu arada, yaşanan can kayıpları, yeterli planlama, altyapı ve acil durum hazırlıklarıyla kentsel ortamları çocuklar ve aileler için güvenli ve dost ortamlar haline getirme gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Kentlerin güvenli hale getirilmesi

Diğer bölgelerin yanı sıra İstanbul ve ülkenin kuzeybatı bölgesi sellerin yanı sıra şiddetli depremlerden de zarar görmüştür.1999 yılında üç ay arayla meydana gelen iki büyük depremde 17 binden fazla insan ölmüş, 38 bin bina da tahrip olmuştu.

Yüksek riskli yörelerde yerleşimler kurulması ve pek çok yapının gerekli nitelikleri taşamaması, seller ve depremlerde meydana gelen can kayıplarını artırmıştır. Ulusal ve yerel yetkililer başta okullar olmak üzere temel altyapıyı ve kamusal binaları depreme karşı sağlamlaştırmaya yönelik programlar uygulamaktadır. Ancak gene de bu alanda henüz yapılması gereken çok şey vardır.

Bu arada, yeni ders yılının tüm okullarda ilan edilen tarihte başlaması beklenmektedir. UNICEF yerel yetkililerle temas halindedir ve bu alanda yapabileceği her yardıma hazırdır.