UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2008)

2008/08/28 - UNICEF Bölge Direktörü Gürcistan'da yerlerinden olan kadın ve çocukları ziyaret etti


TİFLİS - UNICEF Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Maria Calivis Gürcistan'a iki günlük bir ziyarette bulundu. Calivis, ülkede çatışmadan etkilenen güç durumdaki kadın ve çocukların durumunu yerinde değerlendirdi.

Calivis, ziyaretine ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu: UNICEF, kadınların ve çocukların en acil gereksinimlerinin karşılanması için Hükümetle ve diğer ortaklarıyla çalışmalar yürütmektedir. UNICEF, sarsıcı deneyimler yaşamış çocuklar ve annelerine yönelik psiko-sosyal müdahaleler dahil kapsamlı bir destek sunmaktadır. Halen, aileler için gündelik yaşam ve hijyen malzemeleri, küçük çocuklar için ek gıda ve kadınlarla çocukların en temel gereksinimlerinin karşılanabilmesi için su sağlamış bulunuyoruz.

Calivis ziyareti sırasında kadınlar ve çocukların gereksinimlerini ve UNICEF’in yapabileceklerini görüşmek üzere Hükümet temsilcileriyle ortak toplantılar da yaptı.

Calivis Tiflis’te bulunan ve bu kentteki başka pek çok okul gibi şimdi yerlerinden olan ailelerin barındırıldığı görme engelliler okulunu ziyaret etti. Bu okulda 49’u çocuk olmak üzere 169 kişi barınmaktadır ve çocukların büyük bölümünü henüz bebek yaştakiler oluşturmaktadır.

Calivis gözlemlerini şöyle aktardı: İçeriye adımınızı attığınızda burasının kadınlarla çocukların kalabilecekleri türde bir ortam olmadığını çarpıcı bir biçimde görüyorsunuz. Koşullar acınası düzeyde olumsuz. Çocuklar her yerde gülerler ve oyun oynarlar; ancak annelerinin söylediğine göre buradaki çocuklar gece boyunca ağlayıp evlerine ne zaman döneceklerini soruyor. Kadınlarla çocukların bu durumunun daha fazla sürmesini istemiyorum.

Calivis en çok neyi istediğini sorduğunda küçük Tamuna’nın yanıtı yeniden okula gitmek istiyorum oldu.

Önümüzdeki haftalarda UNICEF Hükümete gerekli desteği vererek Gürcistan’da okulların başlayacağı Eylül ortasında çocukların okulda olmalarını sağlayacak.

Calivis’in de belirttiği gibi çocuklara –ve ailelere- yeniden okullarına dönme umudu vermek, onlara aynı zamanda bir normallik duygusu ve gelecek umudu da kazandıracaktır.

Çocukların okula devamlarının sağlanması, gereksinimi olanlara psiko-sosyal destek verilmesi, mayın riski eğitimi, beslenme ve hijyen, su ve sanitasyon, UNICEF’in Gürcistan’a vereceği destek çerçevesindeki başlıca müdahale alanlarını oluşturacak.

Calivis, bu hafta sonu ayrıca Rusya Federasyonu’ndaki Kuzey Osetya’ya da bir ziyarette bulunacak.

UNICEF Hakkında

UNICEF, erken dönemden ergenliğe kadar uzanan dönemde çocukların yaşayıp gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla 150 ülke ve bölgede faaliyet göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelere aşı sağlayanlar arasında listenin en tepesinde yer alan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesi, temiz içme suyu ve sanitasyon, tüm kız ve erkek çocuklara kaliteli temel eğitim sağlanması; çocukların şiddet, sömürü ve AIDS gibi tehlikelerden korunması gibi alanlarda gösterilen çabalara destek olmaktadır. UNICEF’in geliri bütünüyle kişilerin, iş çevrelerinin, vakıfların ve hükümetlerin gönüllü katkılarından oluşmaktadır.

Daha fazla bilgi için:

Maya Kurtsikidze, İletişim Sorumlusu, UNICEF Gürcistan, Tel: +99532232388, +99532251130, Faks: +99532251236, GSM: +99599533071

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF Türkiye, Tel: +903124541000