UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2008)

2008/08/22 - Gürcistan'da 40,000 çocuğun acil yardıma ihtiyacı var


New York - UNICEF yaptığı bir açıklamada Gürcistan'daki çatışmalardan etkilenen 40 bin kadar çocuğun durumuna ilişkin kaygılarını dile getirdi.
UNICEF Gürcistan'da yerinden edimliş insanlara acil durum yardımı sağlamak için çalışmalarda bulunuyor; Tiflis Uluslararası Havaalanının yanında bulunan bu kamptakiler gibi.
© UNICEF Gürcistan/2008/Volpe

BM kuruluşu, yerinden edilmiş çocukların içinde bulunduğu yaşam koşullarının, psikososyal durumları ve beslenmeleri açısından tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.

UNICEF’in Gürcistan’daki Temsilcisi Giovanna Barberis, UNICEF tarafından yapılan değerlendirmelere göre çocukların yerleştirildikleri toplu merkezlerin yaşam için elverişli olmadığını belirtti. Açıklamaya göre, bu merkezlerde sanitasyon, hijyen ve bina güvenliği açısından asgari gereklilikler karşılanmamıştır. Merkezlerin çoğu köhne binalardadır ve bu binaların çoğunda tuvalet, pencerelerde cam, sürekli elektrik ve şebeke suyu bulunmamaktadır.

Barberis: Buralarda yaşayan küçük çocukların acilen ek gıdalara, daha büyük yaşlardaki çocukların ise sebze-meyve gibi besleyici yiyeceklere ihtiyacı vardır. Çocuk bezi, diğer hijyen malzemeleri ve eğitici – eğlendirici malzemeler diğer gereksinimler arasındadır. Rastlanılan sağlık sorunları arasında saç bitlenmesi, su çiçeği ve mantar enfeksiyonları bulunmaktadır. Düzenli sağlık hizmetleri olmadığı gibi ilaç ve psikososyal destek hizmetlerine erişim de bulunmamaktadır dedi.

UNICEF değerlendirme ekipleri travma sonrası strese ilişkin kanıtlar görüldüğünü bildirmektedir. Bu semptomların arasında, ziyaret edilen yerleşimlerdeki çocuklar arasında görülen yaygın uyku düzensizlikleri de bulunmaktadır. Çocukların çoğunluğu duygusal sıkıntı içindedir ve çoğu çok güç koşullardadır. Korku, uyuyamama, nevroz ve baş ağrısı, çocukların sıkça dile getirdikleri yakınmalar arasındadır.

Barberis bu dönemde yaşanan travmanın çocuklar üzerinde olumsuz ve kalıcı etkileri olabileceğini belirtmektedir.

Yerlerinden olan çocukların sağlık alanındaki özel gereksinimlerine gelince; UNICEF ilaç ve bağışıklama ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin kısa sürede gündeme geleceğini bildirmektedir.

UNICEF’in Yanıtı

UNICEF, yerlerinden olmuş kadın ve çocuklara temel gıda maddeleri, su, hijyen malzemeleri ve yatacak yer temininde aktif biçimde görev yapmaktadır.

UNICEF, çocukların psikososyal koşullarını ele almak amacıyla, Tiflis’teki ve civarındaki toplu merkezlerde çocuk dostu mekânlar oluşturacaktır. Bu mekânlarda çocuklara bakım ve koruma sağlanacak, süreç içinde normal yaşama dönmelerinde kendilerine yardımcı olunacaktır. Çocuk dostu mekânlar, bunlara ek olarak, yerine göre okul olarak da işlev görebilecektir. Bu arada UNICEF de Eylül ortasında başlayacak yeni ders yılına kadar çocukları yeniden okullarına yöneltmek için çaba gösterecektir.

UNICEF, ortaklarıyla birlikte, ilk aşamada 400 adet çantada okul ile 300 adet su ve hijyen takımını ülkenin doğusundaki kurumlara dağıtma kararı almıştır. Çantada okul malzemeleri kurumlarda çocuk dostu mekânlar oluşturulması için kullanılacak, ayrıca çocuklar ve gençlerle yürütülecek psikososyal çalışmalarda da bu malzemelerden yararlanılacaktır.

UNICEF ayrıca 6-24 aylık, yerlerinden olmuş ve kurumlarda bulunan tahminen 4.200 çocuğun acil ek besin ihtiyaçlarına yanıt vermeye hazırlanmaktadır. Bu çalışmanın yanı sıra UNICEF yeni doğan çocukların yalnızca anne sütüyle beslenmeleri için Gürcistan’daki resmi yetkililer nezdindeki tanıtım-savunu çalışmalarını sürdürmektedir ve bu bağlamda halen ülkeye insani yardım çerçevesinde girmekte olan büyük miktarlardaki bebek maması konusundaki kaygılarını ilgililere iletmiştir.

UNICEF’in tahminlerine göre Gürcistan’da yerlerinden olan 128.700 kişinin 36.610’u 18 yaşından, 5.700’ü de 2 yaşından küçük çocuklardır.

Daha fazla bilgi için:

Maya Kurtsikidze, İletişim Sorumlusu, UNICEF Gürcistan, Tel: +99532232388, +99532251130, Faks: +99532251236, GSM: +99599533071

Patrick McCormick, İletişim Sorumlusu, UNICEF New York, Tel: +2123267426, GSM: +9175827546

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF Türkiye, Tel: +903124541000