UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2006)

2006/08/10 - Savaşın Bedelini Çocuklar Ödüyor


Sevgili Unicef Dostu, Savaşın bedelini çocukların ödediğine bir kere daha tanık olduk. Düşmanlıklar devam ettikçe, Lübnan'da hayatını kaybedenlerin, yaralananların üçtebirinden fazlasının çocuk olduğunu görüyoruz.

Ankara, Ağustos 2006

Savaşın parçaladığı Beyrut?ta bir kız çocuğu otobüs penceresinden dışarı bakıyor
Fotoğraf © AP/Djansezian 2006

Geniş uzman kadrosuyla 1948'den bu yana Lübnan’da görev yapan UNICEF, evlerinden kaçmak zorunda kalan çocukların durumunu hızla değerlendirme olanağına sahiptir. Sayıları şimdiden 400.000’ini geçti. Tam ihtiyaçları olan bugün onlar için bağış yapmanızı rica ediyorum.

UNICEF’in Kopenhag depolarından kalkan uçaklarla bölgeye, sürekli olarak özel besleyici gıdalar, temiz su-ekipman çantaları, su arıtma tabletleri, su depoları, sanitasyon malzemesi, tıbbi malzeme ve önemli ilaçlar sevk edilmektedir. Çalışma ortaklarımızla birlikte 1 Ağustos günü Beyrut’ta kızamık aşısı kampanyası başlatılmıştır. Bağışıklama çalışmasının yanı sıra A vitamini takviyesi de sürdürülecektir.

Bölgedeki kurtarma çabalarımızın sadece başındayız. UNICEF’in Ortadoğu’daki çocuklar için sürdürdüğü çalışmaları ayrıntılı olarak www.unicef.org ve Komitemizin www.unicefturk.org sitesinden izleyebilirsiniz.

UNICEF’in gelirinin sadece gönüllü katkılardan ibaret olduğunu hatırlatmak istiyor, en derin şükranlarımla, saygılar sunuyorum.

imza

Alanor Olalı
Genel Müdür
UNICEF Türkiye Milli Komitesi

 

UNICEF Acil Yardım Programları Genel Direktörü Dan Toole’un Ortadoğu’yu ziyaretinden notlar

Hizbullah ve İsrail arasında savaşın başlamasından (12 Temmuz) bu yana Lübnan’da 900,000 kişi evini barkını terk etmek zorunda kalmıştır. Bunların %45’i çocuktur. UNICEF ve çalışma ortaklarının insani yardımları ulaştırması büyük zorluklar içinde yapılabilmektedir.

UNICEF Acil Yardım Programları Genel Direktörü, Durum çok ciddi ve giderek kötüye gitmekte. Bazı çocuklar ve ailelelerle temas kurulamamaktadır. Birçok insan yardımsız, yiyeceksiz, içeceksizdir, şeklinde konuşmaktadır.

Dan Toole, UNICEF Genel Başkanı Ann M. Veneman’ın 30 Temmuz günlü, düşmanlıkların durdurulmasını destekleyen demecini tekrarlayarak durumun feciliğini anlatmış, 250’den fazla çocuğun öldürüldüğünü ve daha bir çoğunun hayatının tehlikede olduğunu açıklamıştır. Bu tehlikenin yalnız şiddetten değil aynı zamanda hastalık ve salgınlardan olduğunu vurgulamıştır.

Dan Toole açıklamasında, Lübnan’ın içinde nisbeten sağlıklı bir nüfusun olduğunu, ancak özellikle sıkışık ve kalabalık yerlerde durumun çok çabuk kötüye gidebileceğini belirtmiştir.

Aşılamadan voleybola

Bu zor koşullarda çocuk sağlığını korumak için 9 ayla 15 yaş arası 18,000 çocuğa kızamık aşısı yapılmaktadır. Bu hafta içinde hedef, ülke çapında 55,000 çocuktur. Sağlık memurları çocuklara A vitamini desteği de sağlamaktadır.

Aynı zamanda çatışma bölgesinde acil olarak temiz içme suyuna ihtiyaç vardır. Lübnan’da su ve sanitasyon konusunda lider örgüt olarak UNICEF bölgeye su temin etmektedir.

Yine UNICEF çocukların psikolojik olarak rahatlamaları için oyun çantaları sağlamaktadır.

Dan Toole konuşmasında, çocuklar için yapılacak önemli işlerden birinin de onlara oyun malzemesi sağlamak olduğunu belirtmiştir. Toole Çocuklar oyun oynarken hangisinin korku içinde olduğu, hangisinin sıkıntı içinde olduğu, hangisinin özel ilgiye ihtiyacı olduğu daha iyi ortaya çıkar demektedir.

Malzeme ulaşımında tehlikeler

Çatışma insani yardımın ulaştırılmasını zorlaştırmakta ve tehlikeye sokmaktadır. Güney Lübnan’da en çok bombardımana uğramış yerlere geçiş çok zorlaşmıştır.

Dan Toole Bizim kendimizin hücuma uğramaması ve güvenli bir şekilde yardımı ulaştırmamız için, her konvoya İsrail Savunma Gücü’nün izni gerekmektedir. Tabii bu da çok vaktimizi almaktadır. Mesela dün iki konvoyumuz son anda iptal edildi ve güneye sadece bir konvoy gidebildi. Yani, ihtiyacı olan insanlara yardım götürmemiz çok zor olmaktadır. diye belirtmiştir.

Dan Toole yardım veren ülkelere mali destek için seslenmekte ve şöyle demektedir:

Şimdiye kadar çok para sözü verildi ve çok az nakit para var. Vaadlerle malzeme alamayız. İşimizde ilerlemek, çocuklara yardım edebilmek için güneye, malzeme, eğitim ve personel sağlamamız gerekiyor, bunun için de nakit paraya ihtiyacımız var.

UNICEF bilindiği gibi sadece gönüllü desteklerle çalışmaktadır- hükümetlerin, kuruluşların, özel sektörün ve kişilerin gönüllü destekleriyle. Biz de UNICEF Türkiye Milli Komitesi olarak Dan Toole’ın bu çağrısına yardımlarınızı bekliyoruz.