Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2015)

UNICEF Orta Doğu'yu etkisi altına alan soğuk hava dalgasından etkilenen çocuklara yardım için harekete geçti


Çetin kış koşulları nedeyile Suriyeli çocukların ihtiyaçları artıyor. @UNICEF/Türkiye-2015/Yurtsever
CENEVRE/AMMAN, 13 Ocak 2015 –UNICEF son aylarda çetin kış şartlarının kasıp kavurduğu Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün ve Türkiye’de yaşayan 900.000’den fazla çocuğa kışlık giysi, battaniye, yakacak, para ve yemek fişi yardımında bulunuyor. 

Suriye’deki çatışma ortamı dördüncü yılına yaklaşırken, UNICEF’in tahminlerine göre kendi ülkeleri içinde yerinden edilmiş veya mülteci statüsünde olan en az 7 milyon çocuk şu anda acil yardıma muhtaç durumda. Bu çocukların çoğu inşaatlarda veya derme çatma barınaklarda sıfır derecenin altındaki soğuğu, yoğun kar yağışını ve sert rüzgârları iliklerinde hissederek yaşamlarını sürdürüyor.
 
UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bölgeye erişimdeki kısıtlamalar ve olağanüstü hava şartlarına rağmen mümkün olan en yüksek sayıda çocuğa ulaşmak için kış yardımı faaliyetlerimizi hızlandırdık. Bu zorlu şartlar altında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda hem yerel hem de ulusal düzeyde pek çok ortağımızın sağladığı katkı da çok önemli bir rol oynadı.”
 
· UNICEF’in Suriye’de gerçekleştirdiği kış yardımları 350.000 çocuğa ulaştırıldı ve malzeme dağıtımları ülke çapında halen devam ediyor.
 
· UNICEF’in yardım malzemeleri ve yemek fişleri Lübnan’ın Arsal kenti gibi yüksek kesimleri dâhil olmak üzere zorlu kış şartlarından en çok etkilenen bölgelerinde yaşayan 200.000 çocuğa ulaştırıldı. UNICEF ekipleri önümüzdeki haftalarda yardımları toplamda 478.000 çocuğa ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor.
 
· Ürdün’de kamplarda ve ev sahibi topluluklarda yaşayan 100.000 Suriyeli mülteci çocuk ve aileleri UNICEF’in kış setleri ve para yardımlarından faydalandı.
 
· Türkiye’de yürütülen kış yardımı faaliyetleri kapsamında, şu anda Suruç’ta bulunan 3-11 yaş arası 22.000 Kobanili çocuk dâhil olmak üzere toplamda 62.000 çocuğa yardım yapıldı.
 
· Irak’ta ulaşımın güçlükle sağlandığı ve yüksek kesimlerde yer alan 100’den fazla bölgede 200.000’in üzerinde çocuğa kışlık giysi setleri dağıtıldı.

Sn. Calivis şunları ekledi: “Çalışmalarımız fark yaratmayı başarsa da, bu çatışmanın devam ettiği her geçen gün hayatları biraz daha ellerinden kayıp giden çocuk ve ailelerin sayısını düşünce çabalarımızın yine de yetersiz kaldığını görüyoruz. Bu faaliyetleri sürdürebilmek için dünyanın her yerindeki bağışçı ve destekçilerimizi katkı yapmaya davet ediyoruz.”
 
###
 
UNICEF Suriye Müdahale faaliyetlerine ilişkin daha fazla bilgi için
http://childrenofsyria.info/winter/
http://childrenofsyria.info/2014/11/13/over-seven-million-syrian-and-iraqi-children-caught-up-in-conflict-face-a-harsh-winter/
 
 
UNICEF Hakkında

UNICEF, 190 ülke ve bölgede yaşayan çocukların hayatta kalmasına yardım etmekte ve erken çocukluk döneminden ergenlik çağına kadarki büyüme ve gelişimlerine destek olmaktadır. Gelişmekte olan ülkelere en çok aşı tedarik eden kuruluştur. UNICEF; çocuk sağlığı ve beslenmesi, temiz su ve sağlık, tüm erkek ve kız çocukları için kaliteli temel eğitim, çocukların şiddetten, sömürüden ve AİDS’ten korunması gibi alanlarda yardım faaliyetlerini sürdürmektedir.   UNICEF’in tüm çalışmaları; bireylerin, işletmelerin, kuruluşların ve hükümetlerin bağışlarıyla finanse edilmektedir. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: www.unicef.org

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz:
 
Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika, +962 79 590 4740, singram@unicef.org,
Roshan Khadivi, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika, +962 79 565 1574, rkhadivi@unicef.org
Christophe Boulierac, UNICEF Cenevre, +41 799 639 244,cboulierac@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org