Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2015)

UNICEF Türkiye bu yıl iyi dilekler değil Çocuklar için SÖZ istiyor


UNICEF Türkiye, Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 yılında onaylanan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 25. yılını kutlarken herkesi çocuk haklarının hayata geçirilmesi için SÖZ vermeye davet ediyor.

#UNICEFsöz kullanarak siz de çocuklar için yapabileceklerinizin sözünü verin. Bu çalışma 31 Aralık 2014  – 15 Ocak 2015 tarihleri arasında yürütülecek. Kampanya UNICEF Türkiye’nin İyi Niyet Elçileri Tuba Büyüküstün, Gülsin Onay, Kıvanç Tatlıtuğ ve Ferhat Göçer tarafından başlatıldı. Onların verdikleri sözleri Facebook,Twitter, Instagramda görebilirsiniz.

#UNICEFsöz etiketi ile Facebook,Twitter, Instagramda vereceğiniz sözlerden en çok beğeni alan paylaşımın sahibine, UNICEF Türkiye’den çok özel bir hediye sunulacak ve eğer kabul ederse yine UNICEF Türkiye sosyal medya hesaplarında ve web sayfasında paylaşılmak üzere özel bir sohbet gerçekleştirilecek.

#UNICEFsöz ile istediklerimiz aslında büyük, ulaşılması imkansız sözler değil… Her kişiden beklentimiz çocuklar için basit sözler vermeleri ve bunları yerine getirmeleri. Birkaç örnek vermek gerekirse

Anne – baba iseniz
#UNICEFsöz çocuğumun engeli olan çocuklar ile daha fazla zaman geçirmesine izin vereceğim
#UNICEFsöz çocuğumun daha fazla oyun oynamasına imkan yaratacağım

Öğretmen iseniz
#UNICEFsöz sınıfımda engeli olan çocukların olmasına özen göstereceğim
#UNICEFsöz öğrencilerimin daha katılımcı olmalarını sağlayacağım

Bize katılın bu yıl çocuk haklarının hayata geçirilmesi için birlikte çalışalım.

BM Çocuk Haklarına dair Sözleşme Hakkında
Çocuk Haklarına dair Sözleşme tüm çocukların evrensel haklarını açık biçimde tanımaktadır. Tarihte en hızlı ve en geniş biçimde onay gören uluslararası insan hakları anlaşması olan Sözleşme sayesinde yasalarda ve uygulamalarda önemli değişiklikler gerçekleşmiş, bunun sonucunda dünyanın her bölgesinde milyonlarca çocuğun yaşamında önemli iyileşmeler sağlanmıştır.
 
UNICEF Hakkında
UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), çocuk haklarının uygulanmasını destekleme konusunda uzmanlaşmış Birleşmiş Milletler kurumudur. Küresel düzeyde, dünyanın öncü çocuk hakları savunucusudur. Yerel düzeyde ise çocukların refahını artırmak, tüm kız ve erkek çocuklarına tam potansiyellerine ulaşma olanağını sunmak için çeşitli ortaklarla birlikte çalışır. UNICEF’in çalışmalarının büyük bir kısmı dünyanın en yoksul bölgelerinde ve özellikle de acil durumlarda çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgilidir. UNICEF, 156 Ülke Ofisi ve 36 Milli Komitesi ile 190’dan fazla ülkede güçlü bir varlığa sahiptir. UNICEF tamamen gönüllü olarak verilen fonlarla desteklenmektedir.
 
Daha fazla bilgi için:Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, 0533 622 8346