Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2014)

Suriyeli ve Türkiyeli Çocuklar kendi hakları için projeler geliştiriyor


Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar 'Sosyal Uyum ve Birlikte Yaşam Eğitimi'nde bir araya geldi. @UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
ANKARA, Türkiye, Kasım 2014 – Başkent Ankara’nın şehir merkezinde mütevazi bir otelin toplantı salonunda bir araya gelen farklı yaş gruplarından Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara yöneltilen ilk soru çocuk hakları konusunda ne bildikleri oluyor.

Parmaklar hızla havaya kalkıyor. Ön sıralarda oturan ve istekle el kaldıran öğrencilerden biri de Suriyeli Aysha. Bildiği kadarıyla hemen sıralıyor çocuk haklarını: öğrenmek, oynamak, dinlenmek, gezmek, sağlıklı yaşamak, güven içinde ülkesinde yaşamak.
 
Sonra sözü Şanlıurfa’dan gelen Türk öğrenci Burak İsa alıyor. Beyaz gömleği ve siyah papyonu ile oldukça yakışıklı görünen Burak, son derece akıcı ve düzgün bir biçimde çocuk hakları alanındaki faaliyetlerinden bahsediyor:
 
“5 yıldır Çocuk Hakları Komitesi’nde görev yapıyorum. 2 yıl önce de Danışma Kurulu’na seçildim. Suriyeli çocukların eğitim, barınma ve beslenme sorunlarının gidirelmesi gibi konularda çalıştık.  Bu eğitimden sonra ise kampların bulunduğu illerde de bu konulara yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz.”
 
Aysha, Burak ve diğer arkadaşları,  ‘Çocuk Hakları Komiteleri Aracılığı ile Kamp Dışında Yaşayan Suriyeli Çocuklara Ulaşmak İçin Geliştirilmiş Olan Projenin Eğitim Aşaması’ kapsamında  düzenlenen ‘Sosyal Uyum ve Birlikte Yaşam Eğitimi’nde bir araya geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile UNICEF işbirliğinde geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirilen ilk toplantının devamı niteliğinde olan eğitim kapsamında; 20 Türkiyeli, 20 Suriyeli olmak üzere, toplam 40 öğrenci, 30 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında düzenlenen eğitime birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı buldu.
 
 Aysha’nın hedefi çocuk haklarını arkadaşlarına öğretmek
 
Aysha Fattal, bu eğitim için öğretmenlerinin yönlendirmesi ile Kahramanmaraş’tan Ankara’ya gelmiş. Ülkesindeki çatışmalar dolayısıyla iki yıl önce Halep’ten Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Aysha 14 yaşında başarılı bir öğrenci. 7.sınıfta okuyan Aysha’nın en sevdiği dersler matematik ve fen. İleride çocuk doktoru olmak isteyen Aysha, eğitimin kendisine yaptığı katkıları şöyle anlatıyor:
 
“Bu eğitimden sonra bir eğitici olarak arkadaşlarıma yardım etmek ve onlar için iyi işler yapmak isterim. Türkçe bilmeyen Suriyeli arkadaşlarıma yardımcı olabilirim. Onlar başarılı olursa ben de çok mutlu olurum. Bir de çocuk haklarını onlara da öğretmeyi çok isterim.”
 
17 yaşındaki Burak ise her zaman gönüllü olarak çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu söylüyor. “Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyorum ve ileride üniversitede Siyaset Bilimi ya da Uluslararası İlişkiler Bölümlerinde okumak istiyorum.”
 
Burak çocuk işçiliği ve barınma sorunlarına dikkat çekiyor
 
Burak, yaşadığı kent olan Şanlıurfa’daki Suriyeli çocuklar ile ilgili gözlemlerini ise şöyle aktarıyor: “Kamplara çok gittim, geldim. Savaş küçük çocukların bile bilinçaltına yerleşmiş. Biraz hırçınlaşmışlar. Kurumlar bu amaçla psikososyal destek konusunda çalışmalar yapıyorlar. UNICEF’in Çocuk Dostu Alanları var. Türkiye Çocuk Hakları Komitesi’nden giden arkadaşlarımız da var. Kamp dışında ise çocuk işçilere çok sık rastlıyorum. Çocuklar az para ile ağır koşullarda çalıştırılıyor. Barınma da diğer bir önemli sorun.”
 
Eğitimin açılışı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.
 
UNICEF Türkiye Çocuk Koruma Departmanı Yöneticisi Severine Jacomy Vite, açılışta yaptığı konuşmada çocukların karar alma süreçlerine katılım hakkına özel vurgu yaparak konuşmasına şu şekilde devam etti “Bildiğiniz gibi UNICEF nerede olursa olsun, ister kendi ülkelerinde ister başka ülkelerde, çocukları koruyan bir kurum.  UNICEF farklı tecrübelerden ve kültürlerden olan çocukları da bir araya getiriyor. Bugün burada olmamız bu bakımdan çok önemli. Bu eğitim ile çalışma grupları oluşturularak Suriyeli ve Türkiyeli çocukların bir arada projeler hazırlamasına imkan verilmiş olacak. Buraya geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Umuyoruz ki çok verimli ve üretken bir çalışma ortaya koyacağız hep birlikte.”
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Vekili Ahmet Okur ise Türkiye’nin farklı illerinden gelen tüm çocuklara ‘hoşgeldiniz’ diyerek başladığı konuşmasında, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye Devleti açısından taşıdığı öneme  vurgu yaptı.
 
Kamp dışındaki çocuklara yönelik projeler başlatılacak
 
Okur, konuşmasının devamında Suriyeli misafirler için tüm imkanların seferber edildiğini belirttikten sonra, “Bakanlık olarak kamplardaki Suriyeli  çocuklarımıza yönelik birtakım çalışmalarımız mevcut. Ancak kamp dışında da faaliyetlerde bulunmak artık büyük bir gereklilik. Bu bağlamda Türkiye’nin birkaç şehrinden başlamak üzere, Suriye’den gelmiş çocuklara yönelik birtakım çalışmalar üzerinde çalışıyoruz. Bu nedenle bu eğitimin çıktıları bizim için yol gösterici olacak. Buçalıştayda emeği olan UNICEF temsilcilerine ve Çocuk Hakları Dairesi yetkililerine ve siz değerli gençlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
 
 
 
 Yazı ve fotoğraflar Ayberk Yurtsever