Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2014)

Türkiye çocuk felcine karşı son dönemde aldığı önlemleri arttırıyor


@UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever

ISTANBUL, Türkiye, 21 Ekim 2014 – İstanbul’un tarihi yarımadasında konumlanan Fatih ilçesi, kentin en eski yerleşim birimlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Antik surlarla çevrili bu bölge Ayasofya, Sultanahmet Cami, Kapalıçarşı gibi birçok tarihi yapıya ev sahipliği yaparken kozmopolit yapısı ile de dikkat çekiyor. Birbirinden çok farklı milletlerden insanların ikamet ettiği Fatih semtinin son dönemdeki misafirleri ise Suriyeli mülteciler.
 


Türkiye’deki yaklaşık 1,5 milyon Suriyelilinin bir kısmı İstanbul’da yaşamlarını sürdürüyor. Türkiye içinden de en çok göç alan bölgelerden biri olan Fatih, Suriyeli mültecilerin en çok tercih ettiği yerleşim yerlerinden olmuş. Sokaklardaki birçok dükkanda Arapça tabelalara ve reklamlara rastlamak mümkün.
 
Bu günlerde ise Fatih semtinin ana caddeleri üzerindeki billboardlarda başka bir ilan daha dikkat çekiyor. O da 13-19 Ekim tarihleri arasında UNICEF Türkiye ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen  “Çocuk Felci Aşı Kampanyası” ilanları. Aynı ilan ülkenin en çok okunan gazeteleri tarafından da ücretsiz olarak yayımlandı. Amaç, aşı kampanyasından daha çok ailenin haberdar olması ve çocuklarını aşılamaya götürmesi. Özellikle uzun süre önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından “çocuk felcinden arındırılmış ülke” statüsü verilen Türkiye’nin kendi vatandaşlarının konu ile ilgili bilgilendirilmesi ve bu hastalığa ilişkin vakalara rastalanan bölgelerden Türkiye’ye gelen mülteciler olduğu için bir önlem olarak bu aşılamaların yapılması hayati önem taşımakta.
 
Kampanya kapsamında seçilen İstanbul’un altı ilçesinden biri olan Fatih’te ziyaret ettiğimiz aile sağlığı merkezlerindeki yoğunluğun temel sebebi de işte bu kampanya. Koridorlarda anne ve babalar çocukları ve bebekleri ile sıranın kendilerine gelmesini bekliyorlar.
 
SMS ile aşı çağrısı
 
Çocuğunu aşıya getiren babalardan biri de Erol Sabuncu. “Cep telefonuma gelen mesaj ile çocuğumu aşıya getirmem istendi. İkinci aşısını yaptırdık bugün. Bu uygulamadan dolayı çok memnunum açıkçası” Erol beyin belirtiği gibi, Fatih Belediyesi tarafından ilçede yaşayan tüm ailelere gönderilen kısa mesajlar kampanyaya katılımı arttıran bir etken. Erol beyin 5 yaşındaki kızı Ezel, aşısını olduktan sonra babası ile birlikte merkezden ayrılmadan önce aşı kartı ile birlikte objektifimize poz veriyor.
 
Fatih İmrahor Aile Sağlığı Merkezi’nde çocuk felci aşısı olanlar arasında; Tanju Kızılay ve Gvanisa Kızılay çifti de 8 aylık kızları Meryem ile Sedat ve Esra Kaya çiftinin 10 aylık oğlu Ahmet Kaya da vardı. Her iki aile de yine sağlık merkezlerinden kendilerine verilen randevu ve belediyeden gelen sms’ler ile kampanyanın kendilerine hatırlatıldığını ve çocuklarına ikinci doz çocuk felci aşısının yapıldığını söylüyorlar.
 
 Suriyeli çocuklar da kampanya kapsamında
 
Fatih’in ana caddelerinden birinden saparak, caddeye paralel arka sokaklardan birine sapıyoruz. Bir apartmanın giriş katında yer alan bir merkezde de benzer bir yoğunluk olduğu gözleniyor. Burası Suriyelilerin biraraya geldiği bir dernek merkezi. Çoğunlukla Suriyeli doktorlar ve hemşireler tarafından gönüllü sağlık hizmeti veriliyor.
 
Sırada bekleyen annelerden biri de iki erkek çocuk annesi olan Beyan Nehrabi. Ailece yaklaşık 1 yıl önce Halep’ten İstanbul’a gelmişler. 3,5 yaşındaki oğlu Abdurrahman ve 2,5 yaşındaki oğlu Muhammed ilk doz çocuk felci aşısını da bu merkezde olmuşlar. İki kardeş muayene için geldikleri merkezde doktorların hatırlatması üzerine ikinci doz aşılarını oldular. Büyük kardeş Abdurrahman sakin bir şekilde aşısını olurken, küçük Muhammed göz yaşları içinde ve belli ki tadını hiç sevmediği aşı damlasını kabul etmek durumunda kalıyor.
 
2,5 yaşındaki İptisam’ın annesi Beyan’ın de çok benzer bir hikayesi var. Oda Halepli. 1,5 yıldır İstanbul’da yaşıyorlar. İptisam’ın da ilk doz aşısı yaklaşık 3-4 ay önce İstanbul’da yapılmış. İkinci doz çocuk felci aşısı yapılan minik İptisam aşısını olduktan sonra annesinin kucağında evine dönüyor.
 
Gecizi ekipler kapı kapı dolaşıyor
 
Sağlık merkezlerindeki bu yoğunluk sürerken, bir yandan da gezici sağlık ekipleri yapılan planlama doğrultusunda kapı kapı aşılama faaliyeti gerçekleştiriyor. UNICEF ve Sağlık Bakanlığı logolarının yer aldığı, “Haydi Çocuklar Aşıya” tişörtleri ile sokak sokak gezen ekipler, bir yandan evde bulunan ve henüz aşı olmayan çocukları aşılarken, bir yandan de evde olmayan ailelere not bırakarak onları çocuklarını sağlık merkezinde aşılatmaya davet ediyor.
 
Sağlık Bakanlığı yetkilileri kampanyaya yoğun ilgi olduğunu ve hedeflerin tutturulacağı yönünde görüş bildiriyor. Esenyurt, Fatih, Sancaktepe, Ümraniye, Küçükçekmece ve Sultangazi ilçesinde ikinci kez hayata geçirilen aşılama faliyetlerinin ilk ayağı geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirilmişti.
 
UNICEF 2013 yılından beri düzenlenen ve başta Suriyeli olmak üzere Türkiye' de bulunan diğer bazı ülkelerden gelen çocukları da kapsayan çocuk felci ve mmr aşılama faaliyetlerine destek vermektedir.


Yazı ve fotoğraflar Ayberk Yurtsever