Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2014)

Daha iyi bir gelecek için tüm çocuklar okula gitmeli


Kilis'teki kamp dışı okulun 5.sınıfında en ön sırada oturan ve tüm dikkatini defterine veren bu çocuğun ismi Ayman. Henüz 12 yaşında. 3 ay önce Halep'ten Kilis'e gelmiş. @UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
KİLİS, Türkiye, Ekim 2014 – Ülkelerindeki çatışmalardan kaçan Suriyelilerin Türkiye’deki ilk adreslerinden biri küçük ve şirin sınır kenti Kilis olmuştu. Kısa bir süre içinde kentin toplam nüfusu Suriyeli misafirlerin eklenmesi ile 90 binden 210 binin üzerindeki rakamlara kadar ulaştı. 

Artan nüfus ile birlikte ortaya çıkan acil ihtiyaçlardan biri de çocukların eğitim ihtiyacı oldu. Çünkü okuldan uzak kalan çocuklar ‘kayıp bir nesil’ olma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Suriyeli çocukların kayıp bir nesil olmaması için gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, UNICEF Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) işbirliğinde, Amerikan Hükümeti’nin finansman desteği ile Kilis’te inşa edilen prefabrik bir okul Suriyeli çocuklar için yeni bir umut oldu.
 
Şu anda Kilis’te açılan bu okul da dahil olmak üzere toplam 14 okul, Türkiye’de bulunan Suriyeli çocuklara eğitim imkanı sağlıyor. Bazı yerlerde kamp içinde, bazı yerlerde ise kamp dışında açılacak okulların sayısının ilk etapta 50’ye ulaşması planlanıyor. Sonrasında ise bu sayının ihtiyaçlar doğrultusunda daha da arttırılması ve böylelikle Türkiye genelindeki 438 bin Suriyeli çocuğun yaklaşık %75’inin eğitim imkanına kavuşması hedefleniyor. Sonuç olarak ne kadar çok okul, o kadar çok çocuk için eğitim imkanı demek. Bu noktada, UNICEF’e bağışta bulunan donör ülkelerin -her zamanki- cömert bağışlarına daha çok ihtiyaç duyuluyor.
 
UNICEF Türkiye desteği ile yaptırılan okullarda yaz aylarında da eğitim devam ediyor. Telafi dersleri ve yaz okullarına yüzlerce öğrenci katılım sağlıyor. Gerek kamp dışı gerekse kamplardaki okullarda düzenlenen bu eğitimler ile Suriyeli çocuklar ülkelerindeki karışıklıktan kaynaklı olarak eğitimlerine verdikleri zorunlu arayı telafi etme imkanı buluyor. Böylelikle hem sene kaybı yaşamıyorlar hem de zamanlarını daha verimli değerlendirmiş oluyorlar.
 
Kilis özelinde devam edecek olursak, çok sayıda çocuk, Suriyelilerin kamp dışında kendi insiyatifleri ile açtığı ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen okullarda eğitimlerine devam etmeye çalışıyor. Ancak bu okullar gerek fiziki şartlar gerekse eğitim araç-gereçleri açısından oldukça yetersiz.
 
Ayman’ın hikayesi
 
Öğrenciler bu zor  şartlar altında, yaz aylarında da takviye dersler ile eğitimlerini sürdürmeye ve eksiklerini gidermeye çabalıyor. Onlardan biri de 5. sınıf öğrencisi Ayman. Kilis’in arka mahallelerinden birinde, ara bir sokakta, iki katlı eski bir binanın sınıfa dönüştürülen bir odasında karşılaşıyoruz onunla. Daha ilk bakışta zeki bir çocuk olduğu hemen anlaşılıyor. Gözlükleri ve en ön sırada oturması da bu ilk izlenimizi pekiştiriyor olsa gerek.  Sonrasında öğretmenlerinden duyduklarımız da tahminimizde haksız çıkmadığımızı kanıtlıyor.
 
“Babam gazeteci. Annem Suriye’de iken coğrafya öğretmeni idi. Ama şimdi burada çalışmıyor, ev kadını. Ben doktor olmak istiyorum. İnsanları iyileştirmek en büyük hayalim” diyor 12 yaşındaki Ayman. O, 6’sı erkek 6’sı kız olmak üzere 12 çocuklu bir ailenin en küçüğü. Aile, üç ay önce Halep’ten Kilis’e gelmiş.
 
Ayman bir günü şöyle özetliyor: “Sabah 7’de uyanıyorum. Dua ettikten sonra kahvaltımı yapıyorum. Sabahları beni okula babam getiriyor. Okul bittikten sonra ise tek başıma yürüyerek eve dönüyorum. Yemek yedikten sonra ödevlerimi yapıyorum. Biraz televizyon izledikten sonra 9’da yatıyorum.”
 
Ayman’ın ilgisini en çok güreş, karete ve bilgisayar çekiyor. Bu konulardan konuşurken gözleri bir anda parlıyor loş sınıfta. Sohbetimizin sonunda tüm çocukların ortak dileğini tekrarlıyor O da: “Savaşın bitmesini, ülkeme dönmeyi ve eğitimimi tamamlamayı diliyorum.”
 
Ayman belki farkında değil ama o Suriyeli çocukları temsil ediyor bize verdiği kısa röportaj ile. Her bir cümlesi ile bizlere umut veriyor gelecek adına. Suriyeli çocuklar tüm zorluklara rağmen eğitim haklarına dört elle sarılıyor….
 

Yazı ve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever