Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2014)

Beslenme araştırması saha çalışmaları tamamlandı


Beslenme araştırması kapsamında Suriyeli çocukların boy, kilo, kol uzunluğu gibi verileri kayıt altına alınıyor. @UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
ADANA, Türkiye, 19 Eylül 2014 – Adana’nın geniş ve kalabalık caddelerinden kenar semtlerine doğru yol alıyoruz aracımızla. Bir süre sonra caddeler daralırken kalabalıklar da artmaya başlıyor. Yüreğir’in Yeşilbağlar mahallesinde bir ara sokakta ilerliyoruz. Sokaklarda kadınlar ve çocuklar çoğunlukta.

İki katlı kırmızı renkli bir evin giriş katından içeri giriyoruz. İlk dikkatimizi çeken içerde hemen hemen hiç mobilya olmaması. Sadece çokça minder, bir vantilatör, bir de masa…Hespi bu kadar. Yere serili örtünün üzerinde Suriye ekmekleri göze çarpıyor.
 
Ekmekleri toplayan kız çocuğunun ismi İntizar. Henüz 10 yaşında olmasına rağmen annesinin en büyük yardımcısı o. Hem ev işlerinde hem de küçük kardeşlerinin bakımında ona büyük sorumluluk düştüğü hemen belli oluyor.
 
Suriye’de 3.sınıfa kadar okumuş ancak iki yıldır okula gidemiyor. “Okula giderken tüm derslerimi severdim. Üçüncü sınıftayken öğretmenlerim beşinci sınıftakilere bile ders vermemi isterdi” diyor o günleri hatırlayarak. Spor derslerini ama en çok da basketbol oynamayı sevdiğini söylüyor.
 
“Okula devam edebilseydim ilerde doktor olurdum” diyen İntizar ve 5 yaşındaki kardeşi Melek ile mutfağa geçiyoruz. Raflarda yer alan kavanozlardaki mercimek dışında pek fazla yiyecek görünmüyor ortalıkta. Mutfak tezgahındaki küçük tüpün üstündeki tencere ise boş. Çocuklara en çok sorulan sorulardan birini O’na da yöneltiyoruz:”En çok hangi yemeği seviyorsun?” O da şöyle cevaplıyor:”Pilavı çok severim. Bir de salatayı”
 
AFAD sağlık çalışanları ile birlikte, Türkiye'deki Suriye Vatandaşlarına Yönelik Beslenme Araştırması" saha çalışmaları kapsamında Adana’dayız.
 
1-10 Eylül 2014 tarihleri arasında Adana, Mersin, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, İstanbul, Konya’da gerçekleştirilen araştırma ile 1200’ü kamp dışında, 300’ü kamp içinde olmak üzere 1500 haneye ulaşılması hedeflendi.
 
Adana’daki ekibin başında yer alan AFAD sağlık memuru Ramazan Özdemir araştırmaya ilişkin olarak şunları söylüyor: “Sorumluluk sahamız olan Adana’da 71’i kamp dışı, 25’i kamp içi olmak üzere toplam 96 hanede anket çalışması gerçekleştiriyoruz. Günde 9-10 hanede görüşme gerçekleştiriyor ve aldığımız eğitim doğrultusunda boy, kilo, kol ölçüsü gibi verileri topluyoruz. Tüm bu verileri en sağlıklı şekilde toplayarak AFAD Başkanlığı’na ulaştırıyoruz.”
 
İntizar’ın babası İsmail, 4’ü kız ve 5’i erkek olmak üzere toplam 9 çocuk sahibi bir baba. Suriye’nin Haseki kentinden Türkiye’ye gelmişler yaklaşık bir yıl önce. Kendisi çalışamıyor fakat erkek çocuklarından çalışanlar var. Ancak onlar da düzenli bir iş sahibi değil. Dolayısıyla aile ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntılar onların beslenmelerini de etkiliyor.
 
“Bazen üç öğün, bazen iki bazı günler ise bir öğün ile idare ediyoruz. Ucuz olan gıdaları alıyoruz. Pirinç, bulgur, sebze…Fırından aldığımız Suriye ekmeği temel gıdamız.”
 
11 aylık bebekleri Bisen anne sütü ile besleniyor. “Bazen çaya ya da süte ekmek banarak onu besliyoruz” diyor babası.
 
Düzenli gıda yardımı alamadıklarını ancak Ramazan ayında bazı yardımseverlerin gıda desteği verdiğini belirten İsmail, “Türkiye’de mutluyuz ancak burada yaşam zor” diyor.
 
Çocuklar sağlık ekiplerinin kendilerine verdikleri şekerleri mutlulukla kabul ederken, bizim aklımıza 11 kişilik bu büyük ailenin akşam ne yemek yiyeceği takılıyor.
 
Yazı ve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever