Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2014)

UNICEF'in Acil Durumlarda Çocuk Koruma eğitimleri hız kesmiyor


@UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
ISTANBUL, Türkiye, 6 Eylül 2014 – “Lütfen yardım edin bana! Eşimi kaybettim, nerede defnedildi bilmiyorum bile!” Yardım ekipleri alanda planlama yaptıkları sırada yanlarına yaklaşan hamile kadın bu sözleri söyledikten sonra hem yorgunluğa hem de üzüntüye daha fazla dayanamayarak yere düşer. 

O, son dönemde zor günler geçiren Zumalya ülkesinde yaşayan genç bir kadındır. Bir yandan komşu Lutanya devletinde yaşanan iç karışıklıklardan kaynaklı mülteci akını öte yandan kendi sınırlarında meydana gelen bir deprem Zumalya’yı oldukça zor durumda bırakır.
 
Zumalya Kızılayı her iki acil durum karşısında da hemen harekete geçmiş ve yardım ekiplerini alana gönderir. Bir yandan acil müdahale çalışmaları sürerken öte yandan ardı ardına uluslararası yardım kuruluşları, yerel sivil toplum kuruluşları, ordu, uluslararası ve ulusal medya ile de koordineli olarak acil durum toplantıları ve görüşmeler gerçekleştirilir.
 
‘Dünyada bu kadar çok insani kriz varken Zumalya da nereden çıktı?’ diye sormayın, çünkü tüm bunlar bir afet tatbikatı senaryosu aslında. UNICEF tarafından düzenlenen 5 günlük “Acil Durumlarda Çocuk Koruma” eğitim programı kapsamında katılımcılar, bu senaryonun tatbikatında görev almadan önce şu konularda eğitim alıyorlar: Çocuk Korumada Temel Konseptler, Afet ve Acil Durum Yönetiminde Yerel ve Global Aktörler, Acil Durumlarda Çocuk Koruma, Acil Durumlarda Çocuk Korumada Minumum Standartlar, Acil Durumlarda Risk Analizi & Aktör Eşleştirme, Çocuk Korumada İhtiyaç Analizi, Psikososyal Destek ve Koruma, Risk Grupları ile İletişim, Çocuk Dostu Alanlar.
 
Eğitimin son günü gerçekleştirilen tatbikat ise olası bir acil  durumdan, gerçeği aratmayan kesitler sunuyor. Katılımcılar senaryo gereği yaşadıkları zorluklar nedeniyle yoğun strese rağmen, tecrübeleri sayesinde soğukkanlılıkla çalışmaya ve afet müdahale planlamasına devam ediyorlar.
 
Eğitime katılanlar arasında yer alan Türk Kızılayı Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi’nden Nilüfer Kara Öztürk şöyle diyor: “Bir insani yardım kuruluşu çalışanı olarak çocukların korunması konusunda bildiğimiz birçok konunun yanısıra yeni bilgiler edindik. Bu bilgileri uluslararası ve ulusal yasal mevzuatlara dayandırararak daha güçlü bir hale geldik. Çocuk koruma konusunun öncelikli konulardan biri  olduğunu öğrendik.”
 
Türkiye’deki Suriyelilere yönelik olarak sahada insani yardım çalışması gerçekleştiren AFAD, Türk Kızılayı ve  çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çalışanları; Gaziantep, Adana, İzmir, Antalya ve İstanbul’da gerçekleştirilen Çocuk Koruma eğitimlerine katıldı. Nisan-Ağustos 2014 arasında gerçekleştirilen 10 eğitimden toplamda 174 insani yardım kuruluşu çalışanı yararlandı.
 
AFAD arama kurtarma ekipleri, psikososyal destek ekipleri ve kamp müdürleri eğitimin katılımcıları arasında sayıca en büyük grubu oluşturdular. Eğitime katılan kamp müdürleri arasında Nizip-2 Konteyner Kenti müdürü Halil Kendirci de vardı.
 
Deneyimli yönetici Kendirci eğitim ile ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: “Bu eğitim hem çocuk koruma hem de kamp yaşamının daha etkin hale getirilmesi adına çok etkili oldu. Özellikle son gün gerçekleştirilen tatbikat çok olumlu yönde etki yaptı. Kampta kalanlarla empati kurma yeteneğimizi geliştirme şansı bulduk. UNICEF ve AFAD’a bu eğitimi almamıza olanak sağladıkları için teşekkür ederiz. Kendimizi geliştirmek ve dünyadaki son gelişmeleri takip etmek adına bu tür eğitimlerin devam etmesini diliyoruz.”
 
Biz tatbikattan ayrılırken katılımcılar ‘uluslararası medyanın’ çocuk koruma programları konusunda kendilerine yönettiği sorular karşısında ter dökmeye devam ediyordu.


Yazı ve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever