Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2014)

Türkiye'de Bulunan Suriyelilere Yönelik Beslenme Araştırması için ilk adım atıldı


@UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
ANKARA, Türkiye, 27 Ağustos 2014- Resmi makamların açıkladığı son resmi rakamlara göre Türkiye’de (Ağustos 2014) 1,350,000 Suriyeli bulunuyor. Bu rakamın 220 bini kamplarda kalırken, geri kalan kısmı ise İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye genelindeki şehirlerde kendi imkanları ile yaşam mücadelesi veriyor. Ülkede bulunan Suriyelilerin temel ihtiyaçları barınma, beslenme ve eğitim olarak sıralanabilir. Özellikle 5 yaş altı çocukların beslenmesi, üzerinde hassasiyetle durulan konuların başında geliyor.
 

Bu doğrultuda; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) UNICEF Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü, ve Sağlık Bakanlığı ortak girişimi ile "Türkiye'deki Suriye Vatandaşlarına Yönelik Beslenme Araştırması" gerçekleştiriliyor. Araştırma öncesinde anket çalışmasında görev alacak kişilere yönelik özel bir eğitim düzenlendi. AFAD Eğitim Merkezi'nde (AFADEM) 27-29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitimin açılışı; AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer, UNICEF Türkiye Temsilci Vekili Lieke van da Wiel, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) temsilcileri, eğitmenler ve bu çalışmayı hayata geçirecek olan anketörlerin katılımı ile gerçekleştirildi.
 
Araştırma 10 gün sürecek
 
 
"Türkiye'deki Suriye Vatandaşlarına Yönelik Beslenme Araştırması" saha çalışmaları 1-10 Eylül 2014 tarihleri arasında 9 ilde gerçekleştirilecek. Araştırma için seçilen iller şöyle: Hatay, Adana, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, İstanbul, Konya, Mersin. Araştırmayı yapacak saha ekibi sağlık memurları, AFAD çalışanları ve tercümanlardan oluşan saha ekibi toplamda 31 kişi.  Araştırma ile yaklaşık 1200’ü kamp dışı, 300’ü kampiçi olmak üzere 1500 haneye ulaşılması hedefleniyor. Sahadan toplanacak veriler bir aylık bir analiz sürecinden geçirildikten sonra raporlanacak.
 
 
“Öncelikli hedef çocuklar”
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan AFAD Müdahele Dairesi Başkanı Fatih Özer, Türkiye'de bulunan Suriyelilerin genel durumu hakkında detaylı bilgi verdikten sonra, beslenme konusunun önemine değindi. Özer, konuşmasında sığınmacıların kendi damak tadları doğrultusunda gıda yardımlarının planlanması gerektiğini vurgulayarak AFAD, WFP ve Türk Kızılayı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen 'Gıda Kartı Projesi' ile Suriyelilere bu imkanın sağlandığını dile getirdi. "Gıda Kartı Projesi ile tüm dünyaya örnek olduk. Bölgedeki diğer ülkelerden gelip projemizi gözlemlediler" diyen Özer, proje öncesinde, Osmaniye'deki kampta Türk üsulü pişirilen kamyonlarca ekmeğin çöpe atılmak zorunda kalındığı örneğini vererek; "Artık Suriyeli ailelerin kamplardaki marketlerden aldıkları unlar ile kendi damak tadları doğrultusunda kendi özgün ekmeklerini pişirebiliyor, böylelikle hem israf önleniyor hem de aileler tercih ettikleri  gıdaları tüketmiş oluyor." dedi.
 
Özer konuşmasının devamında şöyle konuştu: "Bu anketler son derece önemli. Öncelikli hedefimiz çocuklar. Çünkü bu tür durumlarda en çok etkilenen grupların başında çocuklar geliyor. Bir eğitimci olarak çok iyi biliyorum ki sağlıklı nesiller yetiştiremezseniz sağlıklı bir toplum oluşturamazsınız.Bu sebeple UNICEF ile çok önemli projelere birlikte imza attık, bundan sonra da atmaya devam edeceğiz. " Projede yer alacak kişilerin titiz bir çalışma ile seçildiğinin altını çizen Özer, elde edilecek doğru veriler sonucunda gerekli stratejilerin geliştirileceğini ve bu projenin dünyaya örnek olabileceğini belirterek,anketörlerin Suriyeli ailelerin tüm görüşlerini özenle kaydetmesi gerektiğini ifade etti. Özer, konuşmasının sonunda UNICEF başta olmak üzere, projeye destek veren tüm Birleşmiş Milletler kuruluşlarına desteklerinden dolayı teşekkür etti.
 
Daha sonra kürsüye gelen UNICEF Türkiye Temsilci Lieke Van de Wiel, UNICEF Türkiye olarak bu toplantının ve eğitimin organize edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye Hükümeti'nin 1,3 milyonu aşan Suriyeli sığınmacılar için gerçekleştirdiği olağanüstü çabayı takdirle takip ettiklerini ifade etti. Afet yönetimi ve afete hazırlık konusunda Türkiye'nin çok önemli bir noktada olduğunu belirten Van de Wiel; UNICEF'in  AFAD ile tam koordinasyon içerisinde hayata geçirdiği çalışmaların yürütülen müdahale çalışmalarına destek sağlar nitelikte olduğunu vurguladı.
 
“Çocukların ve annelerin beslenmesi önemli”
 
Anket çalışması özelinde ise, özellikle 6-59 aylık çocukların, annelerin ve hamile kadınların beslenme şekillerine ve imkanlarına yönelik önemli verilerin toplanacağını ifade eden Van de Wiel, alanda hem kamp içi hem kamp dışındaki  Suriyeli aileler ile yüz yüze gerçekleştirilecek bu çalışmayı bu nedenle çok önemli bulduklarını ve beslenme konusundaki resmin böylelikle net bir şekilde ortaya çıkacağını belirtti. UNICEF temsilcisi son olarak, bu araştırmanın kurumlar arasında yapılacak ortak faaliyetler için bir rehber niteliğinde olacağını ve birlikte kısa vadede yapılacak destekleyici aktiviteler için önemli veriler sunacağını belirtip, konuşmasını "Hayatlarının en zor dönemlerini geçiren Suriyeli ailelerin -özellikle de çocukların- beslenme konusunda bizlerin daha çok desteğine ihtiyacı var." sözleriyle tamamladı.
 
Bu eğitim ile anketörlerin, uygulamaya yönelik pratik yapıp, edindikleri teknik bilgiler doğrultusunda sahadaki anket çalışmasına tamamen hazır hale gelmeleri hedeflendi. Eğitim kapsamında; UNICEF Sağlık Uzmanı Mutrib Bahruddinov, WHO temsilcileri Isabel Periquto ve Nathali Schumann ile AFAD Danışmanı Prof.Dr. Mehmet Balcılar tarafından katılımcılara detaylı bilgiler verildi.
 
Yeni bir deneyim
 
Anket çalışmasını Şanlıurfa’da gerçekleştirecek ekipte yer alan Özgür Yurtoğlu, AFAD Ankara’da görevli bir sağlık memuru. Yurtoğlu, “Bu eğitim ve sonrasında gerçekleştirilecek olan araştırma amacına ulaştığı takdirde çok verimli olacaktır. Bizler AFAD personeli olarak Suriyeli misafirlerimize faydalı bir çalışma için elimizde gelen tüm desteği vermeye hazırız.” diye görüş veriyor eğitime verilen kısa arada.
 
Aynı arada bu kez de Suriyeli bir katılımcı ile görüşüyoruz. Tomris Ceren Aralık 2012’de Lazkiye’den Türkiye’ye gelmiş. Şu anda İstanbul’da yaşayan ve üç aydır Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tercümanlık yapan Tomris, bu sene Mersin Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’ne kayıt yaptırmış. Eğitimle ilgili olarak görüşlerini şöyle açıklıyor Tomris: “İlk kez bu konuyla ilgili bir eğitime katılıyorum. Bu araştırma ile bazı çocuklarda beslenme eksikliği tespit edilmesi durumunda ilgili kurumlar tarafından ihtiyaçları karşılanırsa ben de çok mutlu olurum.” Tomris, İstanbul’da araştırma yapacak ekipte görev alacak.
 
  
Yazı ve fotoğraflar Ayberk Yurtsever