Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2014)

AFAD ve UNICEF Çocukları Acil Durumlara Hazırlamak İçin Birlikte Çalışıyor


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve UNICEF, olağanüstü dönemlerde çocuk odaklı insani müdahaleler hayata geçirebilmek için bu alandaki en yeni teknolojinin de kullanılacağı yeni bir işbirliğine imza atıyor. Bu işbirliği kapsamında UNICEF yetkilileri Bursa’da bulunan AFAD Afet Eğitim Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.  Yetişkin ve çocuklar tarafından herhangi bir afet veya acil durum halinde ne yapılması gerektiği konusunda eğitimler verilen merkezde, gerçekleştirilen simülasyonlarla gerçeğine çok benzer deneyimler edinmeleri de sağlanıyor.

Merkez’de incelemelerde bulunan UNICEF heyetinden Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Marie-Pierre Poirier yaptığı değerlendirmede, Afet Eğitim Merkezi’nin sağladığı interaktif eğitim imkanı ile acil durum ve afet simülasyonları konusunda en yenilikçi eğitim merkezi olduğunu belirtti. Proirier ayrıca, bu merkezde verilecek eğitimler kapsamında çocukların acil durumlara hazır hale getirilebilmeleri amacıyla UNICEF ve AFAD'ın, mobil birimler oluşturacağını ve bu şekilde ülke genelindeki çocuk ve ailelere ulaşılacağını da ifade etti.

Bursa Vali Yardımcısı Ergün Güngör,  AFAD Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı H.Halil Afşarata ve AFAD Bursa Merkezi Başkanı İbrahim Tari’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarete, UNICEF tarafından İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İnsani Yardım Faaliyetlerinin Güçlendirilmesi (SHA) Toplantısı kapsamında Türkiye’de bulunan Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Marie-Pierre Proirier’in yanısıra UNICEF Acil Müdahale Programları Birimi Direktörü Afshan Khan, Program Bölümü Direktörü Ted Chiban, Program Birimi Direktör Yardımcısı Christian Salazar da katıldı.

Bursa’da faaliyete geçirilen ve ilk yılında 15.600 kişinin ziyaret etmesi planlanan Merkez, AFAD'ın afetlere hazırlıklı toplumlar oluşturmak amacıyla kurduğu bir amiral gemisi niteliği taşıyor. Gerekli pilot çalışmaların tamamlanmasından sonra bu modelin, yatay öğrenme fırsatından istifade etmek ve işbirliği yapmak isteyen diğer ülkelerdeki çocuklar için de acil durum ve afet farkındalığı yaratma aracı olarak kullanılması planlanıyor.

Bölge Direktörü Poirier geziye ilişkin değerlendirmesinde şöyle konuştu: "Geçtiğimiz yıllarda AFAD ve UNICEF; Suriye Krizi, Van Depremi gibi son derece önemli insani yardım operasyonlarına müdahale ve afet risklerinin azaltılması konularında yakın bir şekilde çalıştı. Bu işbirliği çerçevesinde UNICEF’in, çocuk odaklı insani yardım faaliyetlerinde öncelikli olarak tercih edilen bir paydaş haline gelmesi bizim için oldukça önemli bir göstergedir."

UNICEF ve AFAD 2014'ün geri kalanında sağlam temeller üzerine kurulan bu işbirliğinin yürütülmesi amacıyla birçok eylem planı hazırladı.  Bu bağlamda iki taraf arasında uzun soluklu bir ilişki kurulması ve gerekli görülen lojistik değişimin sağlanması planlanıyor. Bu da, UNICEF ve Türkiye arasında, çocuk odaklı insani yardım faaliyetlerinde gün geçtikçe uluslararası boyutu daha da güçlenen bir ortaklığın en önemli kanıtı oluyor.

UNICEF, Afet Riski Azaltma faaliyetlerinin öneminin çocuklar ve kadınlar tarafından karşılaşılan riskleri azaltmanın yanı sıra bu gruplara Afet Riski Azaltma ve iklim değişikliğine uyum faaliyetlerine aktif katılım sağlamasından dolayı da kaynaklandığını savunuyor.