Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2014)

Gazze'de saldırı altındaki çocuklara yönelik temel hizmetler


NEW YORK, 18 Temmuz 2014 – UNICEF, Gazze’deki şiddetin her geçen gün daha çok sayıda çocuğun ölümüne yol açtığı ve her iki taraftan çocukların daha ağır bedeller ödediği bir ortamda çocuklara yönelik temel hizmetlerin de saldırı altında olduğunu belirtti.

Gazze’deki su ve sanitasyon altyapısı çatışmalardan kalıcı hasar görmüştür ve bu da suyla geçen hastalıkların yaygınlaşması tehlikesini artırmaktadır. Kanalizasyon ve atık su arıtma sistemlerinin yaklaşık yarısı çalışmaz durumdadır ve yaklaşık 900 bin kişi şebeke suyundan yoksundur. 

Gazze’de 1.780 ailenin evi yıkılmış ya da ağır hasar görmüştür ve yerlerinden olan on binlerce insan da genellikle okullara sığınmıştır. 80’den fazla okul bombardımanlar sırasında hasar görmüştür.

UNICEF ile ortakları hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları için temel pediatrik ilaçları temin etmekte, çocuk koruma ekipleri de çocuklara ve onlara bakan kişilere psikolojik sıkıntılar karşısında yardımcı olmaktadır. Radyo yayınları, çocukları ve aileleri patlamamış mühimmatın yaratabileceği tehlikelere karşı uyarmaya başlamıştır.

Gazze’de en az 59 çocuk yaşamını yitirmiş, 500 çocuk da yaralanmıştır. İsrail’de dört çocuk yaralanmıştır. Bu durum karşısında UNICEF tüm taraflara hukuksal ve ahlaki yükümlülüklerini yerine getirerek çocuklar dâhil sivilleri koruyup gözetmeleri çağrısında bulunmuştur.

###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Multimedya içerik için: http://weshare.unicef.org/MediaResources

Daha fazla bilgi için:
Catherine Weibel, UNICEF Kudüs, Tel: +972 54 778 7604, cweibel@unicef.org
Juliette Touma, UNICEF Amman Bölge Ofisi, Tel: +962 79 867 4628, jtouma@unicef.org
Marixie Mercado, UNICEF New York, Tel: +1 917 213 5188, mmercado@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, Tel: +1 212 326 7448, Cep: +1917 209 1804, nmekki@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org