Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2014)

Kaybedilecek zaman yok: Yeni UNICEF verileri kadınlarda genital mutilasyon ve çocuk evlilikleri konusunda hemen harekete geçilmesi gerektiğini gösteriyor


LONDRA/NEW YORK, 22 Temmuz 2014 – Birleşik Krallık (BK) ve UNICEF bugün, ilk kez toplanacak olan kız çocuklar zirvesine ev sahipliği yapıyor. Amaç, tüm dünyada milyonlarca kız çocuğu etkileyen iki uygulamaya, kadınlarda genital mutilasyona ve çocuk evliliklerine daha çabuk son verilmesi yönünde destek sağlanması. 

Bugün açıklanan UNICEF verilerine göre bu iki uygulamanın yaygınlığı son otuz yıl içinde biraz azalmış olsa bile, uygulamaların en yaygın olduğu ülkelerdeki nüfus artışı karşısında çok daha hızlı bir ilerleme kaydedilmesi gerekmektedir. 

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake’in konuya ilişkin görüşleri şöyledir: “FGM ve çocuk evlilikleri kız çocuklara derin ve kalıcı zararlar vermekte, kendi kararlarını verip potansiyellerini gerçekleştirme haklarını ellerinden almaktadır. Bu uygulamalar, kız çocukların kendileri, aileleri ve toplumları açısından zararlıdır. Kız çocuklar mülk değildir; kendi geleceklerini belirleme hakkına sahip kişilerdir. Bu sağlandığında, herkes kazançlı çıkacaktır.” 

Yeni açıklanan verilere göre: 
  • Afrika ve Orta Doğu’da, bu zararlı uygulamanın en yaygın olduğu 29 ülkede 130 milyondan fazla kız çocuk ve kadın FGM’nin bir çeşidine maruz kalmıştır. Verdiği aşırı fiziksel ve psikolojik acının yanı sıra, FGM uygulamasına maruz kalan kız çocuklar sürekli kanama, enfeksiyon, kısırlık ve ölüm gibi risklerle de karşılaşmaktadır. 
  • Çocuk yaşta evlilikler ise daha da yaygındır ve yaşam boyu dezavantaj ve yoksunluk durumuna yol açabilmektedir. Tüm dünyada bugün hayatta olan 700 milyondan fazla kadın henüz çocukken evlenmiştir. Bu kadınların da üçte biri – yaklaşık 250 milyon kadın- evlendiklerinde 15 yaşından küçüktüler. 18 yaşından küçükken evlenen kız çocukların okullarına devam şansları daha az, buna karşılık aile içi şiddete maruz kalma riskleri daha fazladır. 20’lerindeki kadınlara göre, küçük yaşlarda evlenen kız çocuklar gebelik ve doğum sırasındaki komplikasyonlar nedeniyle ölme riskleri de daha yüksektir; ayrıca, dünyaya getirdikleri bebeklerin ölü doğmaları ya da doğumu izleyen ilk bir ay içinde ölmeleri de daha olasıdır.
  • Genel olarak bakıldığında bugün ergen bir kız çocuğun kesmeye (FGM) maruz kalma riski 30 yıl öncesine göre üçte bir oranında daha azdır. Kenya ve Tanzanya’da bu uygulama, toplulukların girişimleri ve yasal düzenlemeler sonucunda 30 yıl öncesi yaygınlık düzeyinin üçte birine kadar gerilemiştir. Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak, Liberya ve Nijerya’da uygulamanın yaygınlığı yarı yarıya azalmıştır. Bu arada tutumlar da değişmektedir: Eldeki son verilere göre, FGM’nin uygulandığı ülkelerde yaşayan insanların çoğunluğu bunun sona ermesini istemekte, ancak ağır sosyal baskı nedeniyle kendi kız çocuklarını bu uygulamaya zorlamaya devam etmektedir.
  • Bugün, toplumun her kesiminin çok daha yoğun ve kararlı girişimleri olmadıkça, yüz milyonlarca kız çocuk bu gereksiz, derin ve kalıcı sonuçlar veren acıya katlanmak zorunda kalacaktır. 
- Geçtiğimiz 30 yıl içindeki azalma hızlarının sürdürülmesi halinde, nüfus artışının etkisi, çocukken evlenen kadın sayısının (700 milyondan fazla) 2050’ye kadar aynı kalması ve 63 milyon kız çocuğunun daha FGM uygulamasından geçmesi anlamına gelecektir. 

- Buna karşılık, azalma hızının iki katına çıkarılması durumunda çocuk yaşta evlenen kadın sayısı 2030 yılına kadar 570 milyona, 2050 yılına kadar da 450 milyona inecektir. FGM/C’den etkilenen kız çocuk ve kadın sayısı da (130 milyondan fazla) aşağı yukarı bugünkü düzeyinde kalacaktır. 
 
Lake sözlerini şöyle tamamlamıştır: “Bu sayılar bize çabalarımızı hızlandırmamız gerektiğini göstermektedir. Ve unutmayalım ki bu sayılar gerçek yaşamları temsil etmektedir. Gerçi bunlar küresel ölçekteki sorunlardır, ancak çözümler yerelden gelmelidir. Topluluklar, aileler ve kız çocuklar zihniyet değişimini sağlamalı, FGM/C ve çocuk evliliği uygulamalarını süreklileştiren döngüleri kırmalıdır. Bu ürkütücü sayılar karşısında sessiz kalamayız; bu sayılar bizi harekete geçirmeli.” 

###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin. 

Multimedya içeriğini indirmek için: http://weshare.unicef.org/mediaresources

Daha fazla bilgi ya da görüşme randevusu için:
Rose Foley, UNICEF BK Komitesi; Tel: +44 7584 228 343; rosef@unicef.org.uk
Claire Blackburn, UNICEF BK Komitesi; Tel: +44 7838 555 618; claireb@unicef.org.uk
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804; nmekki@unicef.org
Marixie Mercado, UNICEF New York, Tel: +1917 213 5188; mmercado@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org