Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2014)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in şiddetin Gazze ve İsrail'deki çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin açıklaması


NEW YORK, 13 Temmuz 2014 – Son günlerde Gazze’de 33 çocuk öldürülür ve daha yüzlercesi yaralanırken, Gazze ve İsrail’de giderek artan şiddetin bedelini en ağır biçimde çocuklar ödüyor. 

Hiçbir çocuk böylesine bir şiddetin korkunç etkilerine maruz bırakılmamalıdır. 
Şiddet, çocuklara gerek fiziksel gerekse psikolojik açıdan büyük zarar vermekte, olası bir barış, istikrar ve karşılıklı anlayış dönemini tehlikeye düşüren alarm çanlarını çalmaktadır. Genellikle görülen, böylesi bir şiddete tanık olan çocukların bu durumu “normal” saymaya başlamaları ve kendilerinin de daha sonraki yaşamlarında şiddete başvurmalarıdır. 

UNICEF’in sahadaki çalışanları, sürüp gitmekte olan şiddetin çocuklar üzerindeki derin duygusal etkilerini anlatan ailelerle konuşmuştur. Bunlar, gözlerine uyku girmeyen, girdiğinde kabuslar gören, yemeden içmeden kesilen, zihinsel stresin acı veren işaretlerini sergileyen çocuklardır. 

Şiddetin daha da tırmanması olasılığını dikkate alan UNICEF Güvenlik Konseyi’ne katılarak tüm taraflara durumu azami ölçülerde kontrol altına alıp sivilleri korumaları çağrısında bulunmaktadır. Bu, yalnızca barış adına değil bugünkü şiddetin en ağır acılarına katlanan çocuklar adına da gereklidir. 

###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org. 

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin. 
Multimedya içeriği için: http://weshare.unicef.org/MediaResources
 
Daha fazla bilgi için:
Marixie Mercado, UNICEF New York, Tel: +1 917 213 5188, mmercado@unicef.org cweibel@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, Tel: +1 212 326 7448, Cep: +1917 209 1804, nmekki@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org