Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2014)

Suriyeli gençlerin Türkçe sertifikası heyecanı


Gaziantep'teki kamplarda kalan 27 öğrenci Nizip-2 Kampı'nda düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar. @UNICEF/Türkiye-2013/Yurtsever
NİZİP, Gaziantep, Temmuz 2014 - Konteyner kentinin sosyal tesislerinde sıradışı bir hareketlilik var o gün. Protokol üyeleri birer birer toplantı salonuna gelirken, Suriyeli öğrenciler arka sıralarda sakin ama heyecanlı bir şekilde oturuyor. Kendi aralarında Arapça’nın yanısıra Türkçe konuştukları da duyuluyor.  

Onlar bugün, 6 ay süren Türkçe eğitimlerini başarı ile tamamlamaları dolayısıyla düzenlenen sertifika töreni için bir araya geldiler. 16'sı kız, 11'i erkek olmak üzere toplam 27 öğrenciden oluşan grup şu an Gaziantep' te bulunan Nizip 1, Nizip 2 ve Islahiye Konaklama Tesisleri'nde yaşamlarını sürdürüyor.
 
Sertfikasını almak için bekleyenlerden biri de 19 yaşındaki Idlipli Fatima. Bir yıldan beri Islahiye Kampı’nda kalıyor. Kendisinden görüş istediğimizde önce biraz çekingen davransa da daha sonra röportaj vermeyi kabul ediyor. Fatima aldığı eğitimle ilgili olarak biraz yavaşancak gayet düzgün bir Türkçe ile şunlarısöylüyor: “Türkçe çok önemli bir dil. Çünkü Türkiye’de yaşıyoruz. Kursumuz altı ay sürdü. Biraz zorlandığımız da oldu. İlerde matematik öğretmeni olmak istiyorum.”Türkçe kimi dinlediğini ya da okuduğunu sorduğumuzda ise şöyle yanıt veriyor: “Türk şarkıcı olarak Barış Manço’nun şarkılarını beğeniyorum. İlim adamı olarak ise Cahit Arf’ı biliyorum. O ünlü bir matematikçi.”
 
"Suriyenin geleceği bu gençlerde"
 
Törene Suriyeli gençleri yalnız bırakmayan UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr.Ayman Abulaban yaptığı konuşmada salondaki gençlerin Suriye’nin geleceği olduğunu belirterek, ekliyor: “TÖMER Türkçe dil kursu yüksek öğreniniminize devam etmeniz için çok önemli bir basamak. Kursu başarı ile tamamladığınız için hepinizi tebrik ederim. Aynı başarı için diğer arkadaşlarınızı da yönlendirmenizi ve teşvik etmenizi istiyorum. En kısa zamanda bu krizin sona ermesini ve ülkenize dönerek burada öğrendiklerinizi fırsata dönüştürmenizi temenni ediyorum. Suriye’nin geleceğine yönelik katkısı dolayısıyla Türkiye devletine ve ilgili kurumlarına çok teşekkür ederim.”
 
Türkçe şiir tutkunu Bilal
 
Öğrencilerden biri sertifikasınıaldıktan sonra misafirlere Türkçe bir şiir okuyor. Oldukça heyecanlı. Başta birkaç dizeyi unutuyor ama sonrasında toparlamayı başarıp şiiri baştan sona tamamlıyor. Salondan kopan alkış seslerine mahçup bir gülümseme ile karşılık veriyor. Lazkiyeli bu genç delikanlının adı Bilal.  Henüz 18 yaşında. 2012 yılında Türkiye’ye gelmiş ve ailesi ile birlikte Islahiye Kampı’na yerleşmiş.
 
“En çok çabayı öğretmenlerimiz gösterdiler. Yabancıbir dil öğretmek çok zor. Onlara ve okul müdürümüze çok teşekkür ederim” diyen Bilal’in hayalinde avukat olmak var. Yakın bir tarihte Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başvurmayı düşünen Bilal, “Bu kurs olmasaydı eğitimimize devam edemezdik” diyerek bir kez daha kursu düzenleyen tüm ilgili kurumlara teşekkür ediyor. Konuşmamımızın sonunda en sevdiği Türk şairin az önce okuduğu şiiri de yazan Atilla İlhan olduğunu söylüyor.
 
Eğitimler 6 ay sürdü
 
TÖMER Türkçe Dil Kursu; Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Gaziantep Üniversitesi ile UNICEF Türkiye'nin ortaklığıyla ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli gençlere yönelik düzenlenen bir proje. Türkiye genelindeki 10 ilde bulunan 20 kampta Aralık 2013-Haziran 2014 döneminde düzenlenen eğitimde başarılı olan 404 öğrenci sertifika almaya hak kazandı. Nisan-Eylül 2013 döneminde düzenlenen ilk tur eğitimde ise başarılı olan 300 öğrenci sertifakalarını almıştı. Amerika Birleşik Devletleri'nin katkılarıyla hayata geçirilen projeye yeni akademik yılda da devam edilecek.
 
Yazıve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever