Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2014)

Yardıma muhtaç Suriyeli çocukların sayısı 2 milyon artarken UNICEF'te finansman krizi yaşanıyor


AMMAN - 5 Temmuz 2014- Birleşmiş Milletler'in yeni yayımlanan verilerine göre, Suriye'de yaşanan kriz dördüncü yılına girerken çocukların üzerindeki yıkıcı etkisi de giderek artmaktadır.Birleşmiş Milletler'in bölge genelinde yapılan müdahaleler için finansman desteği çağrısında bulunduğu bu verilere göre hem ülke içinde hem de mülteci olarak sığınılan diğer ülkelerde 6.5 milyon Suriyeli çocuk acil insani yardımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu sayı, sadece bir sene öncesine göre iki milyondan fazla artış göstermiştir. UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis "Bu rakamlar, yaşanan krizin Suriyeli çocukların yaşamları üzerindeki yıkıcı etkisini ispatlar niteliktedir" diyor.
 
"Çocuklar; evlerinin, okullarının, hastanelerin hedef alınarak yıkıldığına şahit oluyor.  Milyonlarca kişinin hayalleri ve umutları yıkılıyor. Dünya kamuoyunun bu durumu daha fazla göz ardı edecek lüksü yok."
 
Suriyeli çocuklar sürekli kayıp ve korkularla yüzleşmek zorunda kalıyor. Şu anda Türkiye'de mülteci olarak yaşayan Halepli 13 yaşındaki Ala'a*, bir UNICEF çalışanına yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Bombardımanlardan kaçmak için köyümüzden ayrıldık. Arabayla üç saat gittikten sonra gece vakti sınıra yaklaştık ve buradan Türkiye sınırına kadar bir üç saat daha yürüdük. Yolda bir sürü kontrol noktası vardı. Silahlı adamlar gördüm ve onlardan çok korktum."
 
Yaşanan şiddetle birlikte insanların sürekli göç etmelerinin sebep olduğu çocuk felci ve kızamık gibi salgınlar ve su, temizlik ve eğitim gibi temel hizmetlerde yaşanan aksamalar nedeniyle UNICEF; savaşın hüküm sürdüğü Suriye ve komşu ülkelerde mümkün olduğunca fazla sayıda çocuğa ulaşma çalışmalarının kapsamını sürekli genişletmek zorunda kalıyor.
 
UNICEF, şiddet olayları ve kentlerdeki giriş kısıtlamalarından kaynaklanan büyük engellere rağmen kendisiyle birlikte çalışan ortak kuruluşlar ile birlikte hareket ederek Suriye sınırları içerisinde 17 milyon kişiye sağlıklı su sağlamış ve bölge genelinde rekor bir sayıya ulaşarak 25 milyon çocuğu kapsayan bölgesel aşılama kampanyası kapsamında 2.9 milyon çocuğa çocuk felci aşısı yapılmasını sağlamıştır. Diğer yandan, savaştan doğrudan etkilenen çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için yürütülen çalışmalar kapsamında UNICEF tarafından 114.000 çocuğa eğitim materyali temin edilirken 34.000 çocuğa da psiko-sosyal destek hizmeti verilmiştir.
 
Ancak UNICEF'in çocukların ihtiyaç duyduğu hayati öneme sahip yardımları sürdürebilmesi için gereken finansman konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. UNICEF, Suriye ve komşu ülkelerde yürüttüğü acil yardım programlarını devam ettirerebilmek için 2014 yılı sonuna kadar 487 milyon ABD dolarına ihtiyaç duymaktadır.
 
Maria Calivis, "Son derece cömert davranan bağışçılarımıza çok teşekkür ederiz. Ancak Irak, Lübnan ve Ürdün'deki mülteciler için yürütülen hayati öneme sahip su ve temizlik gibi müdahale operasyonları, yeni kaynaklar oluşturulmazsa sekteye uğrayacak ve hatta bunlardan bazıları tamamen durma noktasına gelecektir." diyor.
 
*İsim değiştirilmiştir.
 
Detaylı bilgi için:

Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrike Bölge Ofisi, Tel. 962-79-867-4628, jtouma@unicef.org
Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel.962-79-590-4740, singram@unicef.org