Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2014)

UNICEF Irak'ın Sincar'daki yerlerinden edilmiş çocuklara ulaştı


DOHUK, 2 Temmuz 2014 – UNICEF bugün yaptığı bir açıklamada temel insani yardımların ilk partisinin Sincar’a ulaştığını belirtti. Sincar, Irak’ın Ninova bölgesinin batısında yer alan ve son birkaç gün içinde binlerce kişinin evlerini bırakıp sığındıkları bir kasaba. 

Sincar’dan dönen UNICEF Irak Temsilcisi Marzio Babille Sincar’da “çocukların durumunun çok kötü olduğunu belirttikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "8.000 kadar aile vardı; yüzlerce çocuk bir stadyumda yaşarken diğerleri bir türbede, mezar taşları arasında oyun oynamaktaydı. Gerçi oralarda kendilerini güvende hissedebilirler; ancak çok korkmuş durumdalar ve gündelik yaşamlarındaki bu acımasız değişimi kavramakta güçlük çekiyorlar.” 
 
Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu bugün yaptığı açıklamada Haziran ayında Irak’ta en az 1.500 sivilin öldüğünü ve bunun yedi yıldır tek bir ay içinde meydana gelen en büyük kayıp olduğunu belirtti. Aşırı grupların Irak’ın belirli bölgelerini denetimlerine almalarından bu yana çatışma, yerinde infaz ve kötü muamele dâhil giderek artan şiddet olayları yüzbinlerce insanı evlerinden etmiş bulunuyor. 
 
Erbil’den 190 kilometre uzakta 35 bin kişinin yaşadığı bir kasaba olan Sincar bugün yerlerinden edilmiş ek 50 bin kişiyi daha barındırıyor ve bu yeni gelenlerin yarısını da çocuklar oluşturuyor. Bu insanlar arasında kimileri akrabalarının yanında kalırken büyük çoğunluk resmi binalarda ya da aşırı sıcağa ve rüzgâra karşı koruması olmayan açık alanlarda barınıyor. Su, hela ve koruma gibi temel hizmetlere ulaşılabilmesi ise hayli güç. 
 
UNICEF’in Sincar’a gönderdiği konvoy 29 Haziran günü Dohuk’tan yola çıkarak ihtilaflı bölgelerden geçti ve şu yardım malzemelerini yerine ulaştırdı: 24.000 litre şişelenmiş içme suyu, 2.000 hijyen çantası, 1.300 yakıt bidonu ve içinde her 500 çocuk için yeterli oyuncak bulunan 10 çanta. Konvoyun ulaştırdığı malzemeler arasında ayrıca yerlerinden edilmiş kişiler arasında yer alan çok sayıda hamile kadına yönelik 150 güvenli doğum çantası ile 150 kadın hijyen çantası bulunmaktaydı. Bu malzemeler Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından sağlanmıştır. Irak’taki UNFPA Temsilcisi Dr. Georges M. Georgi hamile kadınlara yardımla ilgili olarak şunu söylemiştir: "UNFPA, her hamileliğin bakım görmesi, kadınlarla kız çocukların onurlarının korunması şiarını bir kez daha yaşama geçirmektedir.” 
 
Babille ise sözlerini şöyle tamamlamıştır: "Bu sağlananlar, buradaki ailelerin ihtiyaçlarının ancak bir kısmını karşılayacaktır. Ancak, biz de kararlıyız: Başka bir travmatik kriz yaşansa da Irak’taki çocukların yaşamı için elimizden geleni yapacağız ve bu kararlılığımızı sürdüreceğiz.” 
 
###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. 
 
Daha fazla bilgi için:
Jeffrey Bates,  UNICEF Irak İletişim Bölümü, Tel: +964 780 196 4524, jbates@unicef.org 
Juliette Touma, UNICEF Amman Bölge Ofisi, Tel: +962 655 024 00 hat: 524, Cep: +962 79 867 4628, jtouma@unicef.org  
Najwa Mekki, UNICEF New York, Tel: +1212 326 7448, Cep: +1917 209 1804, nmekki@unicef.org 
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org