Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2016)

Ülke çaresizlik içindeyken Yemenli çocuklar uçurumun kenarında


Ülkede her gün ortalama altı çocuk ya ölüyor ya da yaralanıyor ve daha 10 yaşındaki çocuklar savaşan taraflara katılıyor
SANA’A/AMMAN, 29 Mart 2016 – Acımasız çatışmalar ve hızla kötüleşen insani durum Yemen’de milyonlarca çocuğun yaşamına yıkım getirirken, ülkeyi de bir çöküşün eşiğine taşıyor. “Eşikteki Çocuklar” başlığını taşıyan UNICEF raporu Yemen’deki şiddetin çocuklara ödettiği ağır bedele ve halihazırda istikrarsız olan insani durumdaki kötüleşmeye ışık tutuyor.

devamı

"Masal Olmayan Öyküler"


Mülteci ve göçmen çocukların gerçek öyküleri “İnsanlık Hareketi #actofhumanity” küresel girişimini başlatmasında UNICEF’e esin kaynağı oldu
NEW YORK, 29 Mart 2016- UNICEF bugün, dünyanın dört bir yanında yollarda olan on milyonlarca çocuğa ve gence ilişkin olumlu algı yaratmak üzere bir dizi animasyon filmi sunacak. 

devamı

Türkiye'de Yeni Bir Hayat

Benim adım Sheza, 33 yaşındayım. Ama bir kaç yıl önce yaşayacağımı söyleseler asla inanmayacağım acılar nedeni ile çok daha yaşlı hissediyorum. Hala büyük bir özlemle geri dönmeyi umut ettiğim ülkemde yani Suriye’de yaşanan savaştan dolayı binlerce çocuk hayatını kaybetti. Onlardan biri de benim çocuğumdu. Muhammed henüz 7 yaşındaydı, gözbebeğimizdi. Dünyadaki her çocuk gibi masum ve biz büyüklerin dünyasında olup bitenlerden bihaberdi. Ama bu acımasız savaş onu benden aldı. Bir anne için bu hayatta evlat kaybından daha büyük bir acı olabilir mi?
devamı

UNICEF: Mülteciler ve göçmenlerle ilgili yeni AB-Türkiye anlaşması çocukları risk altında bırakabilir

CENEVRE, 22 Mart 2016 – UNICEF bugün yaptığı açıklamada AB ile Türkiye arasında varılan ve bu hafta yürürlüğe girecek olan yeni anlaşmaya ilişkin kaygılarını dile getirdi. UNICEF, halen Yunanistan’da kalan 19 bin mülteci ve göçmen çocuğun dayatıcı insani ihtiyaçlarını gözetmediğini belirtti.
devamı

UNICEF: İklim değişikliği ve sanitasyon eksikliği milyonlarca insan için su güvenliğini tehdit ediyor


#ClimateChain Instagram su ve çevre konularına ışık tutuyor 
New York, 21 Mart 2016–UNICEF, Dünya Su Günü öncesinde yaptığı açıklamada dünyadaki milyonlarca insana temiz su sağlama çabalarının, kuraklık ve sellere açık bölgelerde yaşayan milyonlarca çocuğun güvenli suya ulaşımını da tehdit eden iklim değişikliği yüzünden daha da güçleşeceğini belirtti. 

devamı

Suriye krizi 5. yılına girerken, her 3 Suriyeli çocuktan 1'i sadece bu krizi bilerek büyüdü

AMMAN/NEW YORK, 14 Mart 2016 - UNICEF tarafından yayınlanan bir rapora göre yaklaşık 3.7 milyon Suriyeli çocuk (her 3 Suriyeli çocuktan biri) çatışmalar başladıktan sonra doğdu ve bu sürede geçen kısacık yaşamlarına şiddet, korku ve zorla göç ettirilme şekil verdi. Bu rakama 2011 yılında doğan ve mülteci durumuna düşen 306.000 çocuk da dâhildir.
devamı

Çok ülkeli yeni girişim milyonlarca kız çocuğunu erken evliliğe karşı koruyacak - UNICEF/UNFPA

NEW YORK, 8 Mart 2016–UNICEF ve UNFPA Uluslararası Kadınlar Günü sebebiyle yaptıkları ortak açıklamada çocuk evliliklerini sonlandırmaya yönelik faaliyetleri hızlandırma amaçlı ve çok ülkeli yeni bir girişimin, dünyada en güç durumdaki milyonlarca kız çocuğunun haklarını koruyacağını belirtti.
devamı

MÜLTECİ VE GÖÇMEN KRİZİ: TÜRKİYE AB ZİRVESİ'NE İLİŞKİN UNICEF'İN AÇIKLAMASI

CENEVRE, 8 Mart 2016 -  Türkiye AB Zirvesi’nin sonucu açısından UNICEF, bu tür kararların uygulanmasında ‘zarar vermeme’ temel insani ilkesinin, mülteci ve göçmen çocukların bakımı söz konusu olduğunda Avrupa’da, Balkanlar’da ve Türkiye’de atılacak her adımda yetkililere yol göstermesi gerektiğini bir kez daha yineler. 
devamı

Çocuk Dostu Şehirler: Çocukların Yerel Yönetime Katılımını Teşvik Eden Bir Girişim

İSTANBUL, 2 Mart 2016– “Çocuk Dostu Şehirler” (ÇDŞ) girişimi Türkiye'de hayata geçirilen ilk aşamasının sona erişini kutlamak üzere 2 Mart Çarşamba günü İstanbul'da bir tören düzenlendi. UNICEF, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi'nin (WALD) işbirliği, IKEA Türkiye'nin mali desteği ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin katkılarıyla geleceğe umut katmak amacıyla yürütülen bu girişim, Türkiye'nin dört bir yanında şehirlerin “çocuk dostu” olmasına yönelik çalışmaları bir araya getiriyor. 
devamı