Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2016)

Derya Erkenci'den Çocuklar için Minik Hikâye

"Metrobüste Suriyeli bir çocuk, insan kalabalığı içerisinde güçlükle ilerleyerek kağıt mendil satıyor.
devamı

Çocuklar TBMM'de katılım hakkını tartıştı

ANKARA, 28 Kasım 2016 – Türkiye’nin 81 ilinden, 40 Suriyeli çocuk ve engeli olan çocuklar da dâhil olmak üzere 210 çocuk UNICEF ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortak düzenlenen 17. Çocuk Forumu’nun kapanış oturumu kapsamında 21 Kasım 2016’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) toplandı.
devamı

Çocuklara adanan 70 yılın anısına 70 fotoğraf

ANKARA, 23 Kasım 2016 – UNICEF’in Türkiye’deki 70. yıldönümü kutlamaları Ankara CerModern’de ilham verici bir fotoğraf sergisiyle başladı.
devamı

Murat Gülsoy'dan Çocuklar İçin 'Minik Hikâye'

"Ben bir robotum. Geçen yıl Can isimli bir çocuğa doğum gününde armağan edildim.
devamı

UNICEF, UNFPA, UN Women ve UNDP'nin Çocukların Cinsel İstismarına Yönelik Yasa Teklifine İlişkin Ortak Açıklaması

ANKARA, 21 Kasım 2016 – UNICEF, UNFPA, UN Women ve UNDP’nin Türkiye temsilcilikleri, 17 Kasım’da gerçekleştirilen yasama oturumu sırasında TBMM’ye sunulan ve çocuk istismarı suçu faillerinin mağdurla evlenmeleri halinde, failin bir çeşit aftan yararlanmasına yol açabilecek yasa teklifi nedeniyle derin bir kaygı duymaktadır.
devamı

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake'in Dünya Çocuk Günü için Açıklaması: Her çocuğun hakkını koruyun

NEW YORK, 20 Kasım 2016 – “Dünya Çocuk Günü’nün anlamı, dünyanın her yerinde çocuklar için yapılan bir kutlamadan çok daha fazlasıdır. Bu aynı zamanda her sene, her çocuğun haklarını koruma sözümüzü yenilemek için bir fırsattır.
devamı

Buket Uzuner'den çocuklar için 'Minik Hikâye'

"Çocuksu davranma!" diyor büyükler birbirlerine sık sık; kötü bir şeymiş gibi...
devamı

Dünya Çocuk Günü: Dünyaca ünlü iki yüz yazar çocuk hakları için bir araya geliyor


Chimamanda Adichie, Paulo Coelho, Christina Lamb ve Nuruddin Farah gibi dünyanın dört bir yanından çok sayıda yazar çocuklar için arzu ettikleri dünyayı anlattıkları ‘Minik Hikâyeler’ kaleme alıyordevamı

UNICEF gelişmekte olan pazarlarda teknoloji start-up firmalarına girişim sermayesi yatırımları yapıyor

NEW YORK, 15 Kasım 2016 – UNICEF, bağlanabilirliği artıran araçlar, gerçek zamanlı veri toplama, kimlik teknolojisi ve eğitimin de aralarında bulunduğu açık kaynak teknolojik çözümler alanına yönelik yatırım portföyünü açıkladı. 
devamı

Kızamık aşısı 15 yıl içinde 20 milyon çocuk ölümünü önlemiş olsa da, hala yüzlerce çocuk bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmeye devam ediyor

NEW YORK/ATLANTA/CENEVRE, 10 Kasım 2016 – Sağlık alanında önde gelen kuruluşlarca bugün açıklanan bir rapora göre 2000 ile 2015 yılları arasında kızamık ölümleri tüm dünyada yüzde 79 azaldı. Buna rağmen günlük ortalama 400 çocuk bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmeye devam ediyor. 
devamı

Kızlar daha iyi olursa hepimiz daha iyi oluruz

ŞANLIURFA, 5 Kasım 2016 - Normal koşullarda tehlikede olmama ya da zarar görme ihtimalinin olmayışı anlamında kullanılan “güvenli” sözcüğü, Benim Hayatım Merkezi’nde ise travma, stres, şiddet ya da istismardan uzak ortam anlamına gelmekte. 
devamı

UNICEF: Akdeniz'de yaşanan son trajedide denizde yaşamını yitirenler arasında çocuklar ve hamile kadınlar da var

LAMPEDUSA, İtalya, 3 Kasım 2016 – Avrupa’ya ulaşmak üzere 2 Kasım’da yola çıktıktan sonra Libya açıklarında boğularak yaşamını yitiren 240 kişi arasında çocuklar ve hamile kadınların da bulunduğu belirtildi. 
devamı

Kirlilik: UNICEF raporuna göre 300 milyon çocuk zehirli hava soluyor


BM Çocuklara Yardım Fonu yaklaşan Taraflar Konferansı’nda (COP 22) acil eylem çağrısında bulundu devamı