Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2016)

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake'in İdlib'de okulları hedef alan saldırılara ilişkin açıklaması

NEW YORK/AMMAN – “Suriye’nin İdlib kentinde okullara yönelik bugün 26 Ekim’de gerçekleştirilen saldırı sonucu 22 çocuk ve altı öğretmenin öldürüldüğü belirtildi.
devamı

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake'in Suriye'deki okullara yönelik üst üste yapılan saldırılara ilişkin basın açıklaması


NEW YORK, 27 Ekim 2016 - "Dün, Suriye’deki bir okul yerleşkesinin üst üste saldırılara uğraması, onlarca çocuk ve öğretmenin yaşamını yitirmesi bize kötülüğün hangi noktalara varabileceğini gösterdi. 


devamı

UNICEF'in Baquer Namazi'nin hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin açıklaması

NEW YORK, 18 Ekim 2016 – “UNICEF’teki arkadaşları ve meslektaşları olarak İran’da 22 Şubat’tan bu yana tutuklu olan eski meslektaşımız Baquer Namazi’nin 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığını büyük üzüntü ve endişe ile öğrenmiş bulunuyoruz.
devamı

UNICEF: Yanlarında kimsesi bulunmayan rekor sayıda çocuk İtalya'ya ulaştı

ROMA/CENEVRE, 18 Ekim 2016 – Göçmen çocuk sayısı rekor düzeye ulaşırken UNICEF, ikisi İtalyan sahil muhafaza teknelerinde, biri de ulaşılan limanda olmak üzere henüz dünyaya gelen üç bebeğin İtalya’daki en yeni mülteci ve göçmenler arasında yer aldıklarını belirtti. 
devamı

UNICEF: Musul operasyonunda çocukların güvenliğini sağlayın

BAĞDAT, 17 Ekim 2016 – UNICEF, Musul’da kontrolün geri alınmasına yönelik düzenlenen askeri operasyonun başlamasıyla birlikte kentte yaşayan 500 bini aşkın çocuğun ve ailelerinin önümüzdeki haftalarda büyük risk altında olacağı konusunda uyarıda bulundu.
devamı

Suriyeli çocuklara şarkı söylemeyi yeniden öğretmek

KAHRAMANMARAŞ, 14 Ekim 2016 - “Başparmağım, başparmağım neredesin? Buradayım, buradayım, sen nasılsın?” İkinci sınıf öğrencileri yeni öğrendikleri bu İngilizce şarkıyı hep birlikte, gururlu biçimde ve coşkuyla söylüyor.
devamı

UNICEF: İki yaşından küçük her altı çocuktan beşi büyüme ve beyin gelişimi açısından yeterince beslenemiyor

NEW YORK, 14 Ekim 2016– UNICEF tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre 2 yaşından küçük her altı çocuktan beşi yaşlarına göre yeterli beslenemiyor, bunun sonucunda da fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin en kritik aşamasında ihtiyaç duydukları enerjiden ve besinlerden yoksun kalıyor.
devamı

UNICEF: 2015 yılında beş yaş altı 300 binden fazla çocuk temiz su, sanitasyon ve hijyen yetersizliğine bağlı gelişen ishalli hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdi


Ellerin sabunla yıkanması gibi basit bir işlem binlerce yaşam kurtarabilir devamı

UNICEF Suriye Temsilcisi Hanaa Singer'ın Halep'te Öldürülen Çocuklara İlişkin Açıklaması

ŞAM, 14 Ekim 2016 – “Halep’te bulunan Hatem-i Tai İlkokulunun yakınlarında dün gerçekleşen saldırıda dört çocuk yaşamını yitirdi, üç çocuk da yaralandı. Çocuklar havan toplarının bölgeye düştüğü sabah saatlerinde okula gidiyordu.
devamı

Çocuk Evliliklerine Son


ANKARA, 11 Ekim 2016 - Tüm dünyada 700 milyondan fazla kadın 18 yaşını doldurmadan evlendi. Bu kadınların üçte birinden fazlası ise (yaklaşık 250 milyon) evlendiğinde 15 yaşından küçüktü.


devamı

UNICEF: Kız çocuklar, gündelik ev işleri için her gün erkek çocuklardan 160 milyon saat daha fazla zaman harcıyor

NEW YORK, 7 Ekim 2016 – UNICEF tarafından 11 Ekim Uluslararası Kız Çocuklar Günü öncesinde yayınlanan bir rapora göre 5 ile 14 yaş arası kız çocuklar ücretsiz gündelik ev işleri, su taşımak ve yakacak toplamak için kendi yaşlarındaki erkek çocuklara nazaran yüzde 40 ya da başka bir deyişle 160 milyon saat daha fazla zaman harcıyor.
devamı

Dünya Bankası Grubu-UNICEF ortak araştırmasına göre yaklaşık 385 milyon çocuk aşırı yoksulluk içinde bulunuyor

NEW YORK 3 Ekim 2016 –Dünya Bankası Grubu ve UNICEF tarafından yapılan yeni bir analize göre çocukların aşırı yoksulluk içinde yaşama olasılığı yetişkinlere göre iki kat daha fazla.
devamı