Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2015)

UNICEF Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada çocukların acil çözümlere ve dayanışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtti


Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi UNICEF Özel Koordinatörü Marie-Pierre Poirier tarafından yapılan açıklama devamı

UNICEF: Bu yıl 16 milyondan fazla çocuk çatışmalı ortamlarda doğdu


Tarihsel önemdeki anlaşmaların gerçekleştiği bir yılın ardından Dünya, verilen bu sözleri en güç durumdaki çocukların yararına olacak şekilde 2016 yılında hayata geçirmeli devamı

Suriyeli ve Türkiyeli kız çocuklar için yeni ve güvenli bir ortam


Şanlıurfa,  14 Aralık 2015 –Suriyeli ve en dezavantajlı konumdaki Türkiyeli kız çocukları için oluşturulan ilk “güvenli ortam” bugün Şanlıurfa’nın Süleymaniye ilçesinde törenle açıldı. Finansmanı Avrupa Birliği Suriye Bölgesel Güven Fonu (Madad) tarafından gerçekleştirilen ve “Benim Hayatım” adını taşıyan Merkez, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve RET işbirliğinde hayata geçirildi. Merkezde, okul dışında kalan kız çocuklar odaklı olmak üzere kız çocuklarına yönelik toplumsal şiddetin önlenmesine ve bu tür durumlara gerekli tepkilerin verilmesine yönelik ücretsiz ve denetimli etkinlikler düzenlenecek. 


devamı

Kız çocukların güvenli ortamlara ihtiyaç duymalarının nedenleri

Son yıllarda sağlanan gerçek ilerlemelere karşın kız çocuklar okullarında ve toplumda hala ciddi dezavantajlarla ve dışlanma durumlarıyla karşılaşmaktadır. Eğitim ve korunma temel haklardır; kız çocuklar sağlıklı biçimde büyüdüklerinde, eğitim aldıklarında, güvende ve güçlü olduklarında toplumlarına, ülkelerine ve dünyaya öncülük etme potansiyellerini de gerçekleştirebilecekler.

 

UNICEF, Türkiye Hükümeti ve ortaklarıyla birlikte ve Avrupa Birliği Güven Fonu’nun (Madad) finansal desteğiyle kapsayıcı ve kaliteli eğitime erişim olanaklarını artırmakta, okula gitmeyen çocuklara ve kızlara odaklanarak çocukların çevresindeki koruyucu ortamı güçlendirmektedir. Bu ortak eylem planının bir parçası olarak Süleymaniye’deki (Şanlıurfa) Benim Hayatım Merkezi 1 Ekim 2015 tarihinde açılmıştır. Merkezin hedefi, okul dışı kız çocuklara odaklanmak üzere tüm kız çocukların öğrenmesine ve esenliğine katkıda bulunmaktır. 

devamı

"Bir Sen Daha Var" kampanyası 1 milyon söz bekliyor

İstanbul, 11 Aralık 2015- UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Kıvanç Tatlıtuğ,  "Bir Sen Daha Var" kampanyasını desteklemek için engelli ve engelsiz 70 çocukla İstanbul'daki etkinlikte bir araya geldi. Kampanya; vatandaşlarımızdan 1 milyon söz alarak başta engeli olan çocuklara yönelik tutumlar olmak üzere engellilik hususundaki önyargıları ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.
devamı