Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2010)

2010/04/23 - UNICEF Tüm Çocukların Çocuk Bayramını Kutluyor!

Türkiye'deki kız ve erkek çocukları kendilerine adanmış bir güne ve bir çocuk bayramına 1923 yılından beri sahipler. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş günü Türkiye'nin geleceğine, çocuklarına adanmış bir gün. O tarihten bu yana Türkiye'deki çocukların hayatında birçok değişiklik oldu.

devamı

2010/04/19 - Çocuğa Karşı Şiddetin Engellenmesi ve Çocukların Korunması: Ulusal bir Stratejinin Gerekliliği

Son zamanlarda medyada şiddete ve cinsel istismara maruz kalmış çocuklarla ilgili haberler insanı ne kadar derinden etkilese de, hükümet ve yetkililer tarafından toplumda, ailelerde, eğitim ve koruma sistemlerindeki sıkıntıların bir işareti olarak görülmelidir.
devamı

2010/04/19 - Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı İyi Örnekler Konferansı Sabancı Üniversitesi'nde Gerçekleşti

Telafi Eğitim adıyla da bilinen Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı'nın (YSÖP) amacı, 10-14 yaşlarındaki okula kayıtsız ya da devamsız kız ve erkek çocuklara yoğunlaştırılmış bir programla destek olmak ve örgün eğitime yeniden dönmelerini sağlamaktır.

devamı

2010/04/16 - Eşit Fırsatlar ve Cinsiyet Eşitliği: İtalya ve Türkiye'nin Deneyimleri

Birleşmiş Milletler Türkiye , İtalya Büyükelçiliği ile Ankara İtalyan Kültür Merkezi tarafından düzenlenen, Unicredit Group ve Yapı Kredi tarafindan desteklenen Eşit Fırsatlar ve Cinsiyet Eşitliği Konferansı 15 Nisan 2010 tarihinde Rixos Grand Ankara Hotel'de gerçekleşti. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ve İtalyan Eşit Fırsatlar Bakanı Maria Rosaria Carfagna'nın açılış konuşmaları ile başlayan konferansta iki ülkenin kadın hakları ve eşitlik konusunda deneyimleri tartışıldı.

devamı

2010/04/09 - Hayırsever Mualla Edgü'nün katkıları ile Mardin Ortaköy'de yeni bir Okul Öncesi Kurumu açıldı!

UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Anaokulu Ekliyoruz! çalışmasında yeni bir adım atıldı. Sayın Mualla Edgü'nün desteği ile 9 Nisan 2010 tarihinde açılan 4 derslikli Hasan Lami Bağımsız Anaokulu o çevrede yaşayan 200 çocuğa hizmet sunacak.

devamı

2010/04/07 - UNICEF Genel Direktörü Ann Veneman sağlıklı çocukluk dönemi kılavuzu Sağlığa Ulaştıran Gerçekleri basına tanıttı

New York/Cenevre/ Maseru, Lesotho, 7 Nisan 2010 - UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman kendisini çevreleyen Güney Afrika dolayısıyla denize hiç çıkışı olmayan bir ülke olan Lesotho'ya yaptığı ziyaret sırasında Sağlığa Ulaştıran Gerçekler'i (Facts for Life) basına tanıttı. Yayında, çocuk ve anne ölümlerinin, hastalıkların, kaza ve yaralanmaların ve şiddetin nasıl önlenebileceği konusunda ailelere ve topluluklara yönelin yaşam kurtarıcı bilgiler yer almaktadır.

devamı