Anasayfa > Basın Merkezi > 2009 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2009)

2009/09/29 - EKONOMİK KRİZ, TÜRKİYE'DE AİLELERİN REFAHINI ETKİLİYOR

TEPAV, UNICEF VE DÜNYA BANKASI - Ekonomik yavaşlama, daha düşük gelir ve daha yüksek işsizlik sebebiyle Türkiye'nin en büyük beş kent merkezindeki ailelerin çoğunluğunun yaşamlarını etkiledi: Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli. Bu kentlerde yaşam koşulları ile ilgili olarak yapılan yeni bir anket ailelerin neredeyse dörtte üçünün Ekim 2008 ile Haziran 2009 arasında gelirlerinde düşüş bildirdiğini göstermektedir. Krizin başlangıcında en yoksul ailelerin yüzde 90'ından fazlası gelirlerinde bir düşüş bildirdi. Görüşülen yoksul ailelerin üçte biri kamu hizmet faturalarını ödeyemediklerini, yüzde 9'u ise en azından geçici süreyle de olsa elektriklerinin kesildiğini bildirmiştir. Aileler -eğitim gibi- diğer yaşamsal giderlerini koruyabilmek için gıda harcamalarını azaltarak, gelirlerindeki düşüşe uyum sağladıklarını belirtmiştir. Kentlerde yaşayan yoksul ailelerden çoğu gelirlerini ve giderlerini dengeleyebilmek için komşularından, dostlarından ailelerinden, topluluklarından ve kamu programlarından yardım aldıklarını belirtmiştir. Birçok aile de borç aldıklarını bildirmiştir. Ancak aileler bu geçim zincirlerinin zayıfladığını belirtmektedir. En yoksul ailelerin yaklaşık beşte biri her türlü destekten yoksun kaldıklarını bildirmektedir.

devamı

2009/09/24 - HER ÇOCUK İÇİN NiTELİKLİ EĞİTİM HAKKI VE ÇOCUK DOSTU OKULLAR

UNICEF'in 2009-2010 eğitim yılı açılışı mesajı TÜRKİYE -  2009-2010 eğitim yılı başlarken UNICEF, Türkiye'nin tüm çocuklarına ve öğretmenlerine çalışmalarında ve kariyerlerinde başarılar dilemektedir.

devamı

2009/09/10 - UNICEF İSTANBUL'DAKİ SELLERDEN SONRA HAREKETE HAZIR

İSTANBUL - Türkiye, Eylül ayının ikinci haftasında ülkenin kuzeybatısında meydana gelen ve ikisi çocuk olmak üzere en az 31 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinin ardından yaygın yardım çalışmalarına başlamış bulunuyor.

devamı